Scenariusz zajęć
Temat: Rakietą w kosmos!
Grupa wiekowa: 4 lata
Nauczyciel prowadzący: Angelika Rogalska
Data: 15.11.2025
- Cele ogólne
- Cele operacyjne (dziecko):
- Formy pracy
- Metody
- Środki dydaktyczne
- Przebieg zajęć
- 1. Piosenka na powitanie
- 2. Powitanie w kręgu
- 3. „Sen Adasia” – słuchanie opowiadania
- 4. Zabawa ruchowa „Lecimy na Księżyc”
- 5. Rozmowa kierowana – Układ Słoneczny
- 6. Wprowadzenie litery R
- 7. Obrazki na literę „R”
- 8. Zadanie grafomotoryczne
- 9. Rakiety z figur geometrycznych
- 10. Praca plastyczna „Moja planeta”
- 11. Zabawa ruchowa „Planety i gwiazdy”
- 12.Konstrukcja dużej rakiety
- 13. Masażyk relaksacyjny „Kto mieszka na Księżycu?”
- 14. Podsumowanie zajęć i piosenka na pożegnanie
- Podsumowanie
Cele ogólne
- rozwijanie ciekawości poznawczej dotyczącej kosmosu i planet,
- kształtowanie umiejętności słuchania i rozumienia tekstu,
- rozwijanie motoryki dużej i małej, orientacji przestrzennej,
- wzbogacanie słownictwa o pojęcia związane z kosmosem,
- utrwalenie umiejętności rozpoznawania litery „R”.
Cele operacyjne (dziecko):
- słucha opowiadania z uwagą i odpowiada na pytania,
- zna wybrane planety Układu Słonecznego
- ,uczestniczy w zabawach ruchowych inspirowanych kosmosem,
- rozpoznaje i odczytuje literę „R”,
- dopasowuje obrazek do głoski, analizuje sylaby,
- konstruuje rakietę z dostępnych materiałów,
- wykonuje pracę plastyczną zgodnie z instrukcją,
- współpracuje w grupie,
- potrafi się wyciszyć podczas masażyku relaksacyjnego,
- podsumowuje wiedzę zdobytą na zajęciach.
Formy pracy
- indywidualna,
- zbiorowa.
Metody
- słowne: rozmowa, opowiadanie, pytania,
- czynne: działania praktyczne, zabawy konstrukcyjne i ruchowe,
- oglądowe: pokaz, ilustracje, obserwacja,
- aktywizujące: elementy dramy ruchowej i rytmiki.
Środki dydaktyczne
Tekst „Sen Adasia”, obrazki na literę R, kolorowanki, kredki, flamastry, farby, czarne kartki i białe talerzyki, folia aluminiowa, karton, taśma malarska, wycięte figury geometryczne potrzebne na wykonanie rakiety.
Przebieg zajęć
1. Piosenka na powitanie
„Witamy się klaskaniem” – różne warianty: klaskanie, tupanie, bębnienie, buziaki, machanie.
2. Powitanie w kręgu
3. „Sen Adasia” – słuchanie opowiadania
Dzieci poznają opowieść o podróży chłopca po Układzie Słonecznym. Po wysłuchaniu odpowiadają na pytania dotyczące treści i kosmosu.
4. Zabawa ruchowa „Lecimy na Księżyc”
Odliczanie wsteczne i start rakiety: wstawanie, skok, lądowanie i powrót do siedzenia.
5. Rozmowa kierowana – Układ Słoneczny
Omówienie planet, Słońca i obrotu Ziemi.
6. Wprowadzenie litery R
Pisanie litery w powietrzu, na dywanie, po ścianie i po plecach nauczyciela.
7. Obrazki na literę „R”
Losowanie obrazków, nazywanie, analiza sylabowa.
8. Zadanie grafomotoryczne
9. Rakiety z figur geometrycznych
Ułożenie i przyklejenie rakiety, ozdabianie prac.
10. Praca plastyczna „Moja planeta”
Stemplowanie farby folią aluminiową na kole, przyklejenie planety na czarną kartkę.
11. Zabawa ruchowa „Planety i gwiazdy”
Ruchy dostosowane do nazw planet.
12.Konstrukcja dużej rakiety
Składanie rakiety wykonanej z kartonu. Wejście do środka i “powrót na Ziemię”
13. Masażyk relaksacyjny „Kto mieszka na Księżycu?”
Masażyk według tekstu K. Kutyły wykonywany na udach.
14. Podsumowanie zajęć i piosenka na pożegnanie
Rozmowa podsumowująca i pożegnanie.
Podsumowanie
Dzieci odbyły dziś kosmiczną podróż, podczas której poznawały planety i najważniejsze informacje o Układzie Słonecznym. Budowały własną rakietę, tworzyły swoje planety i uczyły się litery R poprzez zabawę i ruch. Zajęcia rozwijały wyobraźnię, ciekawość świata oraz twórcze myślenie.