Scenariusz zajęć – Wycieczka do lasu
Cele główne:
● rozwijanie zainteresowania przyrodą i zwierzętami leśnymi,
● wprowadzenie litery W w zabawach ruchowych i polisensorycznych,
● kształtowanie umiejętności współpracy i zabawy w grupie,
● rozwijanie wyobraźni, aktywności twórczej i ekspresji dzieci.
Cele szczegółowe – dziecko:
● rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta leśne,
● potrafi wyklaskiwać sylaby w prostych wyrazach,
● potrafi wskazać i wypowiedzieć głoskę „w”, kojarzy ją z literą W,
● uważnie słucha opowiadania i odpowiada na pytania,
● uczestniczy w zabawach ruchowych i muzycznych, naśladując zwierzęta,
● wykonuje prostą pracę plastyczną według wzoru (wiewiórka),
● współpracuje w grupie podczas wspólnych zadań i zabaw,
● potrafi powiedzieć, co mu się najbardziej podobało.
Metody pracy:
● słowne – rozmowa kierowana, opowiadanie, zagadki, pytania do tekstu,
● oglądowe – pokaz ilustracji, prezentacja przedmiotów przyrodniczych (liście,
kasztany, żołędzie), obserwacja,
● czynne (praktyczne) – działania dzieci: poszukiwanie obrazków w sali, praca
plastyczna, naśladowanie ruchów zwierząt,
● muzyczno–ruchowe – piosenki powitalne i pożegnalne, zabawy
muzyczno-ruchowe, taniec przy muzyce,
● aktywizujące – elementy pedagogiki zabawy, drama (wcielanie się w zwierzęta), gry
i zabawy integracyjne,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Zabawy muzyczne z piosenką, przedstawianie się i rozmowa o samopoczuciu
dzieci.
2. Zwierzeta lasu
Rozpoznawanie zwierząt na obrazkach, dzielenie nazw na sylaby.
3. Wiewiórka
● słuchanie piosenki o wiewiórce,
● rozmowa o wyglądzie i zwyczajach tego zwierzątka.
4.. Pomoc dla wiewiórki
Zabawa ruchowa – dzieci szukają w sali obrazków przedstawiających orzechy,
żołędzie i kasztany, następnie przeliczają je i układają w zapasy na zimę.
5. Poznajemy literę W – omówienie litery W. Odnalezienie wyrazów rozpoczynających się na tę literę.
6. Naśladujemy zwierzęta
Dzieci wcielają się w mieszkańców lasu – skaczą jak sarenki, zwijają się jak jeże,
jedzą orzeszki jak wiewiórki, ryją jak dziki itp.
7. Taniec i zabawy muzyczne
8. Zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
9. Praca plastyczna – Wiewiórka
Dzieci tworzą sylwetę wiewiórki, doklejając liście jako ogon.
10. Podsumowanie zajęć
Rozmowa z dziećmi: o czym dzisiaj rozmawialiśmy, co robiliśmy, co im się
najbardziej podobało.
11. Udział w przedstawieniu – Kaszubski Zespół “Perle”.