Scenariusz zajęć
Temat: Polska to My!
Grupa wiekowa: 3 lata
Nauczyciel prowadzący: Angelika Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Data: 8.11.2025
Cele zajęć
Cele ogólne:
- Zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi Polski.
- Kształtowanie postawy patriotycznej i poczucia przynależności narodowej.
- Budzenie szacunku i przywiązania do ojczyzny oraz jej symboli.
- Wzbogacenie słownictwa dzieci o pojęcia związane z Polską.
- Wprowadzenie litery „F” na przykładzie słowa flaga.
Cele operacyjne (dziecko):
- zna i rozpoznaje polskie symbole narodowe: flagę, godło i hymn,
- wie, że należy odnosić się do nich z szacunkiem,
- potrafi nazwać kolory polskiej flagi i opisać godło,
- rozpoznaje melodię hymnu państwowego i zachowuje odpowiednią postawę,
- uczestniczy w zabawach ruchowych i rytmicznych,
- rozpoznaje literę „F”,
- rozwija sprawność manualną poprzez prace plastyczne,
- współpracuje w grupie, słucha i odpowiada na pytania.
Metody pracy
Rozmowa kierowana, burza mózgów, pokaz, obserwacja, aktywne słuchanie, metoda zabawowa, działania praktyczne, elementy ruchu i rytmiki, ćwiczenia językowe i logopedyczne.
Środki dydaktyczne
Gitara, białe i czerwone koła, paski papieru w barwach narodowych, symbole Polski (flaga, godło, hymn), mapa Polski, kartki A5, czerwona farba i gąbkowe stempelki, kredki i flamastry, nożyczki, taśma dwustronna do wykonania kotylionów.
Przebieg zajęć
-
Powitanie
Wspólna piosenka „Witamy się klaskaniem” i zabawy rytmiczne wprowadzające w radosny nastrój. -
Zagadki patriotyczne
Dzieci rozwiązują krótkie rymowane zagadki i odkrywają temat zajęć – rozmowa o Polsce i jej symbolach. -
Słuchanie piosenki „Jestem Polakiem”
Rozmowa o tym, kim jest Polak i co oznacza bycie częścią swojej ojczyzny. -
Symbole narodowe – flaga, godło, hymn
Nauczyciel pokazuje mapę Polski i omawia najważniejsze miejsca (morze, góry, rzeka Wisła). Dzieci poznają symbole narodowe i ich znaczenie. -
Rytmiczny pociąg
Zabawa z podziałem słów na sylaby – dzieci „dokładają” słowa do wagoników i śpiewają je rytmicznie. -
Litera dnia – F jak flaga
Poznanie kształtu litery „F”, wymawianie głoski, rysowanie litery palcem i wyszukiwanie wyrazów na tę literę. -
W krainie F
Zabawa językowa – dzieci przedstawiają się, używając imienia zaczynającego się na literę F, np. „Fania”, „Fpatrycja”. -
Praca plastyczna – flaga Polski
Dzieci wykonują flagę, malując dolną część kartki czerwoną farbą przy pomocy gąbeczek i flamastrów. -
Hymn Polski
Słuchanie „Mazurka Dąbrowskiego”, rozmowa o jego znaczeniu i nauka przyjmowania właściwej postawy podczas hymnu. -
Zabawa ruchowo-słuchowa „Baczność – spocznij”
Dzieci ćwiczą reagowanie na sygnały nauczyciela w zabawie ruchowej. -
Rozmowa o niepodległości
Wprowadzenie pojęcia „wolność” – co oznacza, dlaczego jest ważna. Słuchanie piosenki „Co to jest niepodległość?”. -
Praca plastyczna – kokarda narodowa
Dzieci wycinają i sklejają biało-czerwone kotyliony, rozwijając motorykę i ucząc się symboliki kolorów. -
Podsumowanie zajęć – zabawa „Prawda czy fałsz”
Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące Polski i symboli narodowych w formie zabawy. -
Piosenka na pożegnanie i wyjście na apel.
Uwagi końcowe
Zajęcia miały na celu wprowadzenie najmłodszych w świat polskich symboli i wartości narodowych w sposób bliski dzieciom – poprzez piosenki, rozmowy, zabawy ruchowe i twórcze działania plastyczne.
Dzieci z dumą wykonały własne flagi i kotyliony, śpiewały o Polsce i uczyły się, że „Polska to My” – wszyscy, którzy ją kochają i o nią dbają.