Scenariusz zajęć
Temat:
Moja droga Babciu, mój kochany Dziadku – jak to dobrze, że Was mam
Nauczyciel prowadzący:
Angelika Rogalska
Pomoc nauczyciela:
Barbara Dorota Lubiecka
Gość:
Dorota Jańczak
Grupa wiekowa:
3 lata
Czas trwania:
9:30-11:55
Autor scenariusza:
Angelika Katarzyna Rogalska
Cele główne:
- wzmacnianie więzi emocjonalnej dziecka z babcią i dziadkiem,
- budowanie poczucia przynależności do rodziny oraz zainteresowania historią rodzinną,
- rozwijanie umiejętności słuchania i wypowiadania się na prosty temat,
- wspieranie rozwoju mowy poprzez zabawy językowe i artykulacyjne,
- rozwijanie sprawności ruchowej oraz koordynacji ruchowo-słuchowej,
- rozwijanie wyobraźni, aktywności twórczej i ekspresji plastycznej dzieci,
- kształtowanie umiejętności współpracy i wspólnej zabawy w grupie,
- wdrażanie do uważności i koncentracji na drugiej osobie.
Cele szczegółowe – dziecko:
- wie, kim jest babcia i dziadek oraz jaką pełnią rolę w rodzinie,
- poznaje wybrane zabawy z czasów dzieciństwa swoich dziadków,
- kojarzy głoskę „b” z literą B, potrafi ją wskazać i powtórzyć,
- uczestniczy w prostych zabawach językowych, rytmicznych i artykulacyjnych,
- uważnie słucha opowiadań, wierszy i historyjek oraz odpowiada na proste pytania,
- bierze udział w zabawach ruchowych i tanecznych,
- wykonuje prostą pracę plastyczną według instrukcji nauczyciela,
- podejmuje próby współpracy z rówieśnikami,
- wyraża swoje emocje i wrażenia związane z tematyką zajęć.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Metody:
- elementy pedagogiki zabawy,
- rozmowa kierowana i opowieść nauczyciela,
- metoda pokazowa (ilustracje, rekwizyty, teatrzyk Kamishibai),
- metoda polisensoryczna (ruch, dotyk, słuch, wzrok),
- elementy aktywnego słuchania muzyki,
- ekspresja ruchowa, muzyczna i plastyczna,
- zabawy naśladowcze i dramowe.
Środki dydaktyczne:
Gitara, nagrania piosenek na Dzień Babci i Dziadka, ilustracje i obrazki przedstawiające rodzinę, drzewo genealogiczne, karty obrazkowe z wyrazami na głoskę „b”, drukowana litera B, kostka obrazkowa, taśma klejąca, elementy do pracy plastycznej (kolorowe koła), teatrzyk Kamishibai, odtwarzacz muzyki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką
Wspólna piosenka z gestami i ruchem.
2. Wprowadzenie do tematu
Rozmowa na temat Dnia Babci i Dziadka oraz planu zajęć.
3. Poznanie litery B
Zabawy sensoryczne z literą B, praca z obrazkami.
4. Zabawy językowe
Ćwiczenia analizy i syntezy głoskowej oraz sylabowej.
5. Piosenka „B jak babcia”
6. Kim jest babcia, kim jest dziadek?
Rozmowa z wykorzystaniem drzewa genealogicznego.
7. Taniec – poleczka dla Babci i Dziadka
8. Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
Zabawy z głoską „b” oraz śpiew na znaną melodię.
9. Ilustracja ruchowa wiersza „Idzie babcia”
Zabawa ruchowa połączona z rozmową.
10. Śniadanie
11. Jak możemy pomagać babci i dziadkowi?
Zabawy naśladowcze i porządkowe.
12. Teatrzyk Kamishibai- ”Dwa Ptaszki”
Prosta i piękna przypowieść o sile współpracy i współdziałania. Eksperymenty z wodą.
13. Praca plastyczna – „Babcia i dziadek”
14. Taniec z figurkami babci i dziadka
15. Zabawa rytmiczna „Kiedy babcia była mała…”
Rozmowa o dawnych zabawach dziecięcych.
16. Masażyk relaksacyjny „List do babci”
17. Pożegnanie i rozmowa podsumowująca
Dzielenie się wrażeniami.
Podsumowanie zajęć:
Podczas zajęć dzieci poznawały rolę babci i dziadka w rodzinie, rozwijały mowę poprzez zabawy z literą B, śpiewały piosenki i brały udział w tańcach oraz dawnych zabawach ruchowych. Zajęcia miały charakter radosny, integrujący i wzmacniający więzi rodzinne, a ich głównym przesłaniem było budowanie szacunku, miłości i chęci niesienia pomocy bliskim.
Babcia i dziadek to osoby, które kochamy, szanujemy i którym możemy pomagać.