Scenariusz zajęć
Data: 05.04.2025
Temat: „Pracowity jak pszczoła”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne
1. Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia poprzez zabawy plastyczne i ruchowe związane z pszczołami.
2. Poznanie cyklu życia pszczoły oraz jej roli w przyrodzie (zapylanie roślin, produkcja miodu).
3. Doskonalenie percepcji słuchowej poprzez słuchanie piosenek, odgłosów pszczół i dźwięków związanych z naturą.
4. Wzmacnianie umiejętności językowych poprzez budowanie krótkich wypowiedzi i rozmowy na temat pszczół.
5. Rozwijanie motoryki małej i dużej poprzez zabawy ruchowe oraz prace plastyczne.
6. Kształtowanie kreatywności i ekspresji ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia naśladowcze
7. Wprowadzenie i utrwalenie litery „U” – poprzez różne ćwiczenia, zabawy i zadania związane z literą.
Cele operacyjne
Dziecko:
- Rozpoznaje i nazywa pszczołę oraz jej cechy charakterystyczne (skrzydełka, ciało pokryte włoskami).
- Wskazuje cykl życia pszczoły, omawia różne etapy jej rozwoju (jajko, larwa, dorosła pszczoła).
- Zna rolę pszczół w zapylaniu roślin i rozumie, dlaczego są ważne dla środowiska i produkcji miodu.
- Słucha ze zrozumieniem utworów literackich i rozmów o pszczołach, wyciąga wnioski i dzieli się swoimi przemyśleniami.
- Uczestniczy w zabawie ruchowej i reagując na komendy.
- Rozwija zdolności grafomotoryczne poprzez ćwiczenia związane z pisaniem litery „U” oraz zadania plastyczne.
- Współpracuje w grupie, biorąc udział w zabawach, czekając na swoją kolej i współdziałając z innymi dziećmi.
- Wykonuje prace plastyczne – wycina, klei, maluje pszczółki, rozwijając motorykę małą.
- Wykonuje ćwiczenia oddechowe i rozluźniające, angażując się w zabawę
- Rozróżnia dźwięki związane z pszczołami, takie jak brzęczenie, i reaguje na nie w zabawie.
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów,
pogadanka, drama, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
gitara, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na literę „U”,elementy do wykonania pszczoły (żółty prostokąt z zaznaczeniem pola do wycięcia, czarny flamaster/ kredkę, ruchome oczy, druciki animacyjne, białe kwadraty z zaznaczoną linią do wycięcia),klej,taśma biurowa, grafiki przedstawiające: Pszczołę i jej części ciała, Ul, Gniazdo pszczół, Cykl życia pszczoły
Przebieg zajęć
- Piosenka na powitanie
Witamy się klaskaniem…
2. „Witają się paluszki”
- – powitanie z dziećmi – dzieci stoją w rozsypce na dywanie, nauczycielka wskazuje na swoją dłoń i nazywa poszczególne palce, a następnie mówi, że dziś przywitamy się np. kciukami/palcami serdecznymi/wskazującymi/środkowymi/małym. Dzieci chodząc po sali, witają się wybranymi palcami ze spotkanymi osobami.
- Powitanie na dywanie
Rozmowa wstępna o temacie zajęć.
– Jak się dzisiaj czujesz, co u Ciebie słychać - „Pszczoły
-Dzień dobry, dzieci! Usiądźcie wygodnie. Dziś opowiem wam o małych, ale bardzo pracowitych zwierzątkach – pszczołach!
-Pszczoły to takie małe owady, które mają skrzydełka i potrafią latać. Ich ciało jest pokryte drobniutkimi włoskami, które pomagają im zbierać pyłek z kwiatów. Pszczoły mieszkają w ulu, i pracując w nim razem jak prawdziwa drużyna!” (obrazek pszczoły i ula).
–Omówienie części ciałą pszczoły. Porównanie do naszego ciała.
-Pszczoły mają bardzo ciekawą rodzinę. W ulu mieszka pszczela królowa, która składa jajka. Z jajek wychodzą małe pszczółki, zwane larwami, które rosną i stają się dorosłymi pszczołami. Niektóre pszczoły zbierają pyłek, a inne pilnują ula. Każda pszczoła ma swoje zadanie!”
-Omówienie cyklu życia pszczoły
-Czy wiecie, że pszczoły potrafią latać nawet do 5 kilometrów, żeby znaleźć kwiatki? I żeby zrobić jeden słoiczek miodu, pszczoły muszą odwiedzić tysiące kwiatów! A kiedy zbierają pyłek, pomagają kwiatom rosnąć, bo je zapylają. Pszczoły są bardzo ważne dla roślin! Bez nich nie byłoby owoców i warzyw… a nawet czekolady!
-Pszczoły są bardzo mądre, bo potrafią rozpoznać różne kwiatki, a każdy kwiatek ma trochę inny pyłek. Jak pszczoła zaniesie pyłek do ula, to zaczyna robić miód! Czy wiecie, że miód może być w różnych kolorach, zależnie od tego, z jakich kwiatów pochodzi?
-A kto z was lubi miód?
–Próbowanie miodu
- Wprowadzenie litery „U”
Nauczyciel zapisuje literę „U” na tablicy.
-Dzieci „zapisują” literę palcem w powietrzu, na dywanie, na ścianie.
-Co przypomina litera U
-Jakie wyrazy znamy na literę U
- Obrazki z przedmiotami na literę „U”
Każde dziecko losuje obrazek. Wspólne zgadywanie, co znajduje się na obrazkach. Analiza sylabowa trudniejszych wyrazów.
- Zadania grafomotoryczne
– Ćwiczenie pisania litery „U”, szlaczki
- Przerwa
- Biblioteka
- „Gimnastyka buzi i języka” – Pracowita pszczółka
1.Przygotuj łąkę dla pszczółki – całym językiem pomaluj podniebienie na niebiesko. To niebo!
2. Czubkiem języka, na podniebieniu narysuj słońce .
3. Ząbki na dole, od środka buzi, pomaluj na zielono. Mamy więc już trawkę.
4. Ząbki u góry to kwiatki. Dotknij każdego, jak pszczółka zbierająca nektar z kwiatów.
5. A w ulu pszczoły jedzą miodek! Zlizuj na niby miód z plastra, tak jak liżesz lody .
6. Pyszny miodek! Mlaskaj mocno przysysając język do podniebienia.
7. A to niespodzianka! Czubek języka przykleił się na miodek tuż za górnymi zębami! Otwieraj i zamykaj usta, język cały czas trzyma się u góry.
8. Zmęczona, objedzona miodem pszczółka zasypia, głośno chrapie i śni o….. [3 życzenia do spełnienia]
12 Zabawa ruchowa- Pszczółki na kwiatki
Wyznaczenie Ula- powieszenie zdjęcia, oraz łąki- dywan
-A teraz, dzieci, każdy z was stanie się pszczołą! Pokażcie, jak pszczoła lata! Bzzz, bzzz! Lata do kwiatuszka, zbiera pyłek i z powrotem do ula! Komendy: Pszczółki na łąkę, pszczółki do ula.
13. Zabawa z pokazywaniem “Leci pszczoła”
“Leci pszczoła” (wolna wersja) | Zabawy z pokazywaniem | Jazzowanki
Tekst:Leci pszczoła nad kwiatami,
Macha sobie skrzydełkami,
Leci za zapachem,
Gdzieś tu pachnie polnym makiem.
Referen: Bzz, bzz, bzz- nad i pod i w.
Lata, lata, lata pszczoła
I zatacza wielkie koła.
W kwiatostanie już ląduje,
Nektarem się zachłystuje,
Wole szybciutko wypchała
I do ula będzie gnała.
Referen
Kiedy dociera do ula,
Przyjaciółkę swą przytula,
Nektar w podarunku daje,
Miodku już się zaraz naje.
14. Zabawa z pokazywaniem “Pracowite pszczółki”
Pracowite pszczółki | Muzykat | MUZYKALNIE DLA DZIECI
15. Film o pszczołach- “Z kamerą wśród pszczół”
Z kamerą wśród pszczół | Odcinek 1
Pytania do filmu:
– Jak nazywała się pszczoła?
– Jaką miała pracę pszczoła Kaja? Czym się zajmowała?
– Więcej pszczół w ulu jest zimą czy latem?
16. Zabawa wyciszająca- Pszczółki na kwiatkach
Wprowadzenie do zabawy
Na początek zapraszam dzieci, żeby usiadły w kręgu lub na dywanie, w wygodnej pozycji.
„Zamknijcie oczy na chwilę, wyobraźcie sobie, że jesteście pszczółkami na pięknej, słonecznej łące. Jest ciepło, a wokół kwitną kolorowe kwiatki. Będziecie teraz latać jak pszczoły, ale bardzo cicho i spokojnie.”
Pszczoła w locie – ćwiczenie oddechowe:
Proszę dzieci, aby zaczęły delikatnie oddychać. „Weź głęboki oddech przez nos, poczuj, jak powietrze wypełnia twój brzuszek. Teraz powoli wypuść powietrze przez usta, jakbyś był cichutką pszczołą, która leci do kwiatuszka.”
Powtarzamy to kilka razy, by każdy oddech był coraz spokojniejszy, jak pszczółki, które nie chcą nikogo obudzić.
Pszczoła wśród kwiatów – rozluźnianie ciała:
Teraz dzieci wyobrażają sobie, że są pszczółkami latającymi wokół kwiatków. „Pszczoła ląduje na kwiatku, teraz siada na chwilę. Zatrzymujemy się i czujemy, jak nasze ciało odpoczywa. Pszczoły nie spieszą się, biorą chwilę wytchnienia. Usiądźcie wygodnie, poczujcie, jak odpoczywa wasze ciało, jak kwiatki dają wam spokój.”
Końcowa relaksacja:
Na końcu dzieci mogą otworzyć oczy i powoli udać się do stolika aby wysłuchać instrukcji wykonania pszczoły.
17. Dzieci dostają: żółty prostokąt z zaznaczeniem pola do wycięcia, czarny flamaster/ kredkę, ruchome oczy, druciki animacyjne, białe kwadraty z zaznaczoną linią do wycięcia.
Zadaniem dzieci jest:
– Wycięcie owalu z żółtego prostokąta (cięcie po linii)
– Wycięcie dwóch serc z białych kwadratów (cięcie po linii)
– Złożenie owala w “harmonijkę”
– Namalowanie czarnych pasków na owalu
– Przyklejenie skrzydełek i oczu na klej
– Przyklejenie nóżek na taśmę
18. Podsumowanie na dywanie i piosenka na pożegnanie 11:40-11:50
– Opowiedz o tym, co zapamiętałeś z zajęć
– Żegnamy się…