Scenariusz zajęć
Data: 07.12.2024
Temat: „Odliczamy dni do świąt”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne:
– Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi
– Zapoznanie z tradycjami bożonarodzeniowymi
– Wprowadzenie litery „B”
– Rozpoznawanie cyfr od 1 do 6
– Usprawnianie motoryki małej i dużej
Dziecko:
– Wypowiada się na temat świąt, prezentów, tradycji bożonarodzeniowych,
– Zna tradycje bożonarodzeniowe
– Śpiewa kolędę
– Przelicza przedmioty
– Rozpoznaje znaki graficzne cyfr przy jednoczesnym przeliczaniu i przyporządkowaniu właściwego zbioru do cyfry.
– Rozpoznaje literę „B”
– Słucha opowiadania i odpowiada na pytania dotyczące jego treści
– Ćwiczy koordynację oko-ręka oraz motorykę małą poprzez rwanie kartki
Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
- obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów, pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
- gitara, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na literę „B”, ilustracje przedstawiające tradycje świąteczne, latarka, papierowy worek z wklejonymi obrazkami zabawek, duża papierowa kostka, szablony czapeczek, czerwony papier, waciki, klej, zszywacz.
Przebieg zajęć:
Wstęp – przywitanie
- Piosenka na powitanie
Witamy się klaskaniem,
klaskaniem, klaskaniem,
Witamy się klaskaniem,
Raz, Dwa, Trzy.
- Witamy się bębnieniem,
- Witamy się tupaniem,
- Witamy się buziakiem,
- Witamy się machaniem.
- Powitanie – zabawa
Zabawa odbywa się w kręgu. Nauczyciel wita wszystkich i pokazuje tajemniczą kopertę, która będzie powitalnie krążyła i „przeskakiwała” z rąk do rąk.
Wędrówce koperty towarzyszy rytmicznie skandowana / śpiewana wyliczanka:
Jak to miło i wesoło
Gdy koperta krąży wkoło
Weź kopertę teraz ty
Zajrzyj do niej, raz dwa, trzy!
Ten, kto trzyma w ręku kopertę, kiedy skończy się wyliczanka, ma prawo wyjąć z niej jedną karteczkę.
Kładzie ją na środku, wszyscy patrzą, co na niej jest narysowane. Zabawa toczy się do momentu wyjęcia z koperty ostatniej karteczki z rysunkiem.
- Co łączy te obrazki?– swobodne wypowiedzi dzieci.
Obrazki wyjęte z koperty, to: gwiazdka, choinka, prezenty, ryba, barszcz,
Pytania:
– Co jeszcze kojarzy wam się ze świętami?
– Co to jest tradycja?
– Znacie jakieś Polskie tradycje świąteczne? - Kolęda- wprowadzenie
Czym jest kolęda?
Znacie jakieś kolędy?
Nauczymy się wspólnie śpiewać kolędę.
D D D G D
Przybieżeli do Betlejem pasterze,
D D D G D
Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.
D H7 e A7
Chwała na wysokości, chwała na wysokości,
D G D D A D
A po-kój na ziemi
D D D G D
Oddawali swe ukłony w pokorze
D D D G D
Tobie z serca ochotnego, o Boże!
D H7 e A7
Chwała na wysokości, chwała na wysokości,
D G D D A D
A po-kój na ziemi.
D D D G D
Anioł Pański sam ogłosił te dziwy,
D D D G D
Których oni nie słyszeli, jak żywi.
D H7 e A7
Chwała na wysokości, chwała na wysokości,
D G D D A D
A po-kój na ziemi.
- Świąteczna matematyka- bingo
Dzieci otrzymują obrazki z cyframi oraz przedmiotami w ilościach odpowiadającym tym cyfrom. Nauczyciel rzuca kostką. Dziecko, które posiada taką liczbę, jaka jest liczba oczek wstaje, robi obrót i siada. - Litera B- wprowadzenie
-Nauczyciel zapisuje literę B na tablicy.
– Dzieci wspólnie z Nauczycielem „zapisują” literę palcem: w powietrzu, na dywanie, na ścianie, na plecach nauczyciela.
- Obrazki z przedmiotami na literę „B”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rozkłada karty obrazkami do dołu. Dzieci po kolei odkrywają jeden z obrazków i wspólnie mówią co na nim jest. Analiza sylabowa. - Piosenka literka B
https://www.youtube.com/watch?v=_baHrt4jYh0 - Ćwiczenia grafomotoryczne B/ Kolorowanka „B”
- Przerwa
- Biblioteka
- Zabawa z kostką
Dzieci poruszają się do muzyki na przerwę rzucają kostką. Dzieci odnajdują symbol świąteczny dopasowany odpowiadający danej liczbie oczek na kostce i przybierają odpowiednią pozycję.
choinka – nogi w rozkroku, dłonie łączymy nad głową, łokcie odchylamy do tyłu,
renifery– dzieci klęczą z podparciem z przodu,
bombki – dzieci zwijają się w kulę, leżąc na podłodze,
gwiazdki – układamy ciało w kształt gwiazdki
prezenty – siad z skrzyżny- nóżki na kokardkę
pierniki – położenie się na podłodze
- Jingle bells– zabawa w wykorzystaniem metody Batii Strauss
Nauczyciel demonstruje sposób wykonywania ruchów podczas zabawy. Dzieci próbują odzwierciedlić rytmicznie ruchy. - Opowiadanie o świętym Mikołaju, pytania do tekstu.
Dawno, dawno temu, w krainie, gdzie zimowe opowieści stają się rzeczywistością, żył Święty Mikołaj. Jego warsztat był pełen elfów, a stajnia reniferów przygotowana do podróży na cały świat. Jednak w jedną mroźną noc, tuż przed świętami, stała się rzecz niezwykła.
Święty Mikołaj rozpoczął właśnie przeglądanie listów od dzieci. Każdy list miał swoje miejsce w magicznej skrzyni, która pozwalała mu śledzić marzenia i życzenia dzieci na całym świecie. Tym razem jednak, gdy sięgnął po list od małej dziewczynki o imieniu Zosia, zauważył, że skrzynia jest już pusta! Jej list z życzeniami świątecznymi dla Mikołaja zniknął nagle i bez śladu.
Święty Mikołaj, choć był zaniepokojony, nie zwlekał ani chwili. Wrzucił na plecy czerwony worek z prezentami i ruszył na poszukiwania listu od Zosi. Elfy i renifery były gotowe pomóc mu w tej ważnej misji.
Podczas swojej podróży przez mroźne lasy i ośnieżone góry, Mikołaj i jego drużyna natrafili na różne wyzwania. Im dalej docierali w dzikie, śnieżne obszary, tym zima stawała się coraz bardziej nieprzyjazna, a ścieżki pokryte grubą warstwą białego puchu stawały się bardziej niebezpieczne.
W pewnym momencie wyprawy musieli stawić czoło potężnej śnieżycy, która niespodziewanie spotkała ich na drodze. Wiatr wiał tak mocno, że trudno było zachować równowagę, a padający śnieg ograniczał widoczność do minimum. Elfy musiały użyć swoich magicznych latarek, aby Mikołaj i reszta drużyny mogli przemieszczać się przez białą śnieżną zamieć.
Następnie jeden z reniferów utknął w głębokiej zaspie. Drużyna zatrzymała się natychmiast, aby pomóc swojemu przyjacielowi. Elfy i Mikołaj pracowali wspólnie, używając magii i siły, aby uwolnić renifera ze śnieżnej pułapki. To był przykład prawdziwego zespołowego ducha i wzajemnej pomocy.
Później, kiedy zbliżali się do jednego ze szczytów górskich, napotkali na kolejne wyzwanie – na ich ścieżce pojawiły się potężne lodowe kryształy. Mikołaj i elfy wspólnie szukali sposobu na obejście tych wielkich przeszkód. Dzięki współpracy i pomysłowości, udało im się pokonać to wyzwanie i kontynuować swoją misję, wciąż pamiętając o liście Zosi.
Te trudności na drodze do spełnienia ma rzenia małej dziewczynki tylko umocniły wytrwałość Mikołaja i jego drużyny. Wiedzieli, że wszystkie te wysiłki są warte tego, aby ujrzeć uśmiech na twarzy Zosi, kiedy w świąteczną noc znajdzie pod choinką prezenty.
W końcu, po długich poszukiwaniach, Mikołaj znalazł zagubiony list. Był schowany głęboko w śnieżnych jaskiniach pełnych starych listów. Okazało się, że list Zosi został przemieszany z innymi listami przez roztańczone elfy, które przygotowywały prezenty. Elfy, choć przekręciły sprawę, były pełne dobrej woli i natychmiast pomogły Mikołajowi.
Gdy Święty Mikołaj wrócił do domu Zosi z listem w dłoni i prezentami w worku, jej oczy rozświetliły się radością. Marzenie dziecka zostało spełnione dzięki wytrwałości, dobroci i pomocy innych. Po tym wydarzeniu dziewczynka ponownie uwierzyła w magię świąt i w to, że Święty Mikołaj zawsze czuwa nad dziećmi na całym świecie, dbając o ich marzenia i życzenia
- Co się kryje w worku świętego Mikołaja?
Dzieci przy pomocy „magicznej” latarki „prześwietlają” worek świętego Mikołaja, aby sprawdzić, co kryje się w środku.
Rozmowa kierowana: Co chciałbym dostać na święta. - Czapeczki świętego Mikołaja
Dzieci wykonują czapeczki słuchając instrukcji nauczyciela. - Podsumowanie zajęć w kole
- Piosenka na zakończenie