07.09.2024 Adaptacja

42

Dziękuję serdecznie za wspólnie zajęcia adaptacyjne. Przede wszystkim za zaangażowanie we wszystkie zabawy. Bardzo miło było Was poznać.

Scenariusz zajęć 

 

Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska

Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka

Grupa wiekowa: 3-4 lata

Czas trwania: 9:30-11:55

Cele główne:
– Integracja środowiska dzieci i rodziców poprzez stwarzanie im możliwości wspólnych zabaw
– Wytworzenie radosnej, serdecznej atmosfery
– Uczestniczenie w zabawach organizowanych przez nauczyciela
– Stwarzanie okazji do poznania siebie i innych
– Wspólne zabawy w poczuciu bezpieczeństwa
– Eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej
– Swobodne rozmowy z rodzicami
– Nawiązywanie kontaktu z dziećmi – poznanie ich imion
– Przezwyciężanie strachu przed nowym otoczeniem
– Zapoznanie z pomieszczeniami przedszkolnymi i personelem
– Zabawy dowolne zabawkami znajdującymi się w Sali

Cele operacyjne:
Dziecko:
– Umie współdziałać z dorosłymi i rówieśnikami
– Wykonuje proste polecenia nauczycielki
– Przeżywa radość z działania w grupie
– Wie, kto to jest nauczyciel i jaką rolę spełnia w grupie (opieka, troska, pomoc w trudnych sytuacjach)
– Ma pozytywne doświadczenia związane z przedszkolem
– Pokonuje nieśmiałość, poczucie lęku i niepewność
– Zna imię nauczyciela oraz innych dzieci
– Zna „kodeks przedszkolaka”, stosuje się do niego
– Swobodnie bawi się w Sali

Formy: indywidualna, grupowa

Metody: elementy pedagogiki zabawy

Środki dydaktyczne: gitara, wydrukowane obrazki z „kodeksem przedszkolaka”, balony, flamastry, przygotowane „plakaty” z obrazkami, „medale” (wycięte kartoniki, sznurki), naklejki,

Przebieg zajęć:

Wstęp- przywitanie

  1. Piosenka na powitanie.
    Dzieci wraz z rodzicami siadają w kole. Śpiewamy z pokazywaniem.
    D
    Witamy się klaskaniem
    G                 A
    klaskaniem, klaskaniem
    D
    Witamy się klaskaniem
    G       A      D
    Raz, Dwa TrzyWitamy się bębnieniem…
    Witamy się tupaniem…
    Witamy się buziakiem…
    Witamy się machaniem
  2. Przedstawienie się – Rozdanie rodzicom wizytówek. Wypisanie na nich imion dziecka i rodzica. Śpiewamy piosenkę z imieniem każdego siedząc w kole.
    C                                      C
    Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka).
    C          G           C         G
    Jak się masz? Jak się masz?
    G                                      G
    Wszyscy Cię witamy, rączką Ci machamy.
    G                   C        G                  C
    Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
  3. Kodeks przedszkolaka.
    Pokazanie dzieciom zasad panujących w przedszkolu. Rozmowa na temat zasad.
  4.  „Słońce świeci – deszczyk pada” – zabawa orientacyjno-porządkowa. 
    Na hasło „Słońce świeci” dzieci biegają swobodnie po sali przy wesołej muzyce, „Deszczyk pada podbiegają szybko do rodzica chroniąc się w jego objęciach,
  5. Wycieczka
    Dzieci z rodzicami ustawiają się parami. Zwiedzamy razem szkołę i bibliotekę.
  6. Przerwa 20 min.
  7. Wspólna zabawa „Balonik”
    (ustawienie w dużym kole; recytacja w różnym tempie i głośności)
    Baloniku nasz malutki
    Rośnij duży, okrąglutki
    Balon rośnie, że aż strach
    Przebrał miarę no i … trach.
  1. Ozdabianie balonów przez rodziców i dzieci
  2.  Zabawa balonikami.
    – podrzucanie
    – dmuchanie
  3.  Piosenka z pokazywaniem „Idzie Zuch
    Dzieci i rodzice stają w kole.Ref:
    Idzie zuch, (marsz po kole)
    wicher dmucha, (wymachiwanie rąk w górze)
    I do tyłu ciągnie zucha, (trzymamy dziecko idące przed nami za bioderka i ciągniemy go do tyłu)
    Ale zuch się nie przejmuje, I do przodu maszeruje. (marsz po kole).
  4.  Raz i dwa, raz i dwa, każdy zrobi to, co ja!
    Dzieci siedzą w kole. Wszyscy klaszczą rytmicznie naprzemiennie w dłonie i w kolana, mówiąc:
    Raz i dwa, raz i dwa
    Każdy zrobi to, co ja
    Po kolei każdy pokazuje reszcie grupy co ma robić. Np. Machać rękoma, tupać, skakać,
  5. Plakaty
    Nauczyciel przygotowuje “plakaty” -kartki z bloku A3, a na górze każdej z nich przykleja dowolnie wybrane ilustracje, bliskie dzieciom – zwierzęta domowe, zabawki, kolory, jedzenie, itp. Dzieci otrzymują 3 karteczki samoprzylepne z imionami, które przyklejają na 3 wybrane plakaty – w zależności od tego co lubią, co im smakuje, itp. Kiedy wszyscy zamocują swoje naklejki, opowiadamy wspólnie z dzieckiem co wybrało.
  6. Pasowanie na przedszkolaka
    Dzieci z rodzicami siedzą w kole. Nauczyciel podchodzi do każdego. Podaje rękę i gratuluje bycia dzielny, przedszkolakiem. Dzieci dostają „medale” oraz wybierają sobie naklejkę.
  7.  „Kto się schował?”
    – Uczestnicy siedzą w kręgu z zamkniętymi oczami. Prowadząca wybiera jedną osobę, która się chowa (np. pod materiał, do łazienki z rodzicem itp. ) Następnie wszyscy otwierają oczy i zgadują kogo brakuje.
  8.  “Dreszczyk” – masażyki relaksacyjne
    Dziecko siedzi przed rodzicem i rodzic rysuje mu na plecach
    • Tędy płynie rzeczka, (ruch falisty od głowy do bioder),
    • idzie pani na szpileczkach, (stukanie palcami wskazującymi wzdłuż kręgosłupa),
    • tu przebiegły konie – patataj, (stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa),
    • tędy przeszły słonie, (klepanie dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki),
    • a tu idzie szczypaweczka, (leciutkie szczypanie od krzyża do głowy),
    • zaświeciły dwa słoneczka, (dłonie otwarte, palce złączone, masaż spiralny),
    • spadł drobniutki deszczyk, (lekkie pukanie wszystkimi palcami),
    • czy przeszedł cię dreszczyk? (lekkie szczypanie szyi).
  9. Piosenka na pożegnanie.
    Dzieci wraz z rodzicami siadają w kole.
    D
    Żegnamy się klaskaniem
    G                 A
    klaskaniem, klaskaniem
    D
    Żegnamy się klaskaniem
    G     A      D
    Raz, Dwa Trzy
    Żegnamy się bębnieniem…
    Żegnamy się tupaniem…
    Żegnamy się buziakiem…
    Żegnamy się machaniem