Scenariusz zajęć
Data: 30.11.2024
Temat: „Dzień Pluszowego Misia”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne:
-kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
– rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,
– rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
Dziecko:
– integruje się z innymi,
– wie, o konieczności szanowania zabawek,
– potrafi aktywnie się włączać do zabawy w zespole,
– układa obrazek z części,
– wykonuje pracę plastyczną,
– dokonuje analizy sylabowej,
– poszerza zasób słów,
Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
- obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów, pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
- gitara, misie przyniesione przez dzieci, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na literę „M”, kolorowanka z literą „M”, pocięta ilustracja z misiem, klej, białe kartki,
Przebieg zajęć:
Wstęp – przywitanie
- Piosenka na powitanie
Witamy się klaskaniem,
klaskaniem, klaskaniem,
Witamy się klaskaniem,
Raz, Dwa, Trzy.
- Witamy się bębnieniem,
- Witamy się tupaniem,
- Witamy się buziakiem,
- Witamy się machaniem.
- Rozmowa wprowadzająca
Czy wiecie, że pluszowy miś istnieje już ponad sto lat? Właśnie wtedy pojawił się po raz pierwszy w odległej Ameryce. Od tego czasu powstało wiele pluszowych misiów: dużych i małych, szarych, brązowych i wielokolorowych. Niektóre stały się bardzo znane, takie jak: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy Paddington. Inne, nie mają swojego imienia, ale są kochane przez swoich właścicieli. A jaki jest twój ulubiony miś?
- Prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci z domów.
– Nauczyciel prosi o to, by dzieci pokazały wszystkim swoje misie, podnosząc je wysoko do góry. Najpierw misie małe, potem misie duże, następnie kolejno: bure, kolorowe, puchate, milutkie, z kokardką, w kubraczku…
– Prowadzący ukierunkowuje uwagę dzieci na cechy wspólne i różnice pomiędzy zabawkami. Dzieci tworzą zbiory misiów w oparciu o zaproponowaną przez nie cechę, np. kolor, rodzaj ubrania. Dzieci układają szereg misiów – od najmniejszego do największego i odwrotnie. - „Parada misiów”
Prezentacja maskotek misiów w rytm muzyki „Jadą, jadą misie”
https://www.youtube.com/watch?v=XRqkAePXbmc
- Malowanie talerzyków – głowa misia
- „Zatańcz z misiem”- zabawa muzyczno – ruchowa.
Podczas trwania dowolnie wybranej piosenki odtwarzanej piosenki dzieci tańczą w parach ze swoją maskotką misia. „Pokochaj pluszowego misia”
https://www.youtube.com/watch?v=u2w6CqcPvMg
- „Co robi miś?”– animacja maskotki.
Dzieci ustawione na obwodzie koła animują misia i naśladują jedną z wymienionych czynności, np. miś drapie się za uszkiem, miś gładzi się po brzuszku, miś tańczy, miś podskakuje, miś usiadł na ramieniu swego przyjaciela, miś przytulił się, itp.
- Wprowadzenie litery „M”
-Nauczyciel zapisuje literę M na tablicy.
– Dzieci wspólnie z Nauczycielem „zapisują” literę palcem: w powietrzu, na dywanie, na ścianie, na plecach nauczyciela.
- Obrazki z przedmiotami na literę „M”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rozkłada karty obrazkami do dołu. Dzieci po kolei odkrywają jeden z obrazków i wspólnie mówią co na nim jest. Analiza sylabowa. - Przerwa
- „Stary niedźwiedź”- popularny pląs ze śpiewem.
- Misiowe puzzle (praca przy stolikach)
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku ilustrację misia pociętą na 5 elementów oraz białą kartkę. Zadaniem dzieci jest ułożenie ilustracji z pociętych części oraz przyklejenie ich na białą kartkę. - Zabawa ruchowo – naśladowcza “Niedźwiadek”
C Jedna łapka, druga łapka G ja jestem niedźwiadek. G Jedna nóżka, druga nóżka G C a to jest mój zadek.Lubię miodek, kocham miodek A d I kradnę go pszczółkom G Jedną łapką, drugą łapką C Albo wciągam rurką. |
(podnoszą prawą, lewą rękę)(pokazują na siebie)
(pokazują prawą, lewą nogę) (klepią się po pupie) (masują brzuszek prawą, lewą ręką) (pokazują wybieranie miodu) (podnoszą prawą, lewą rękę) (naśladują picie rurką) |
- Miś czy niedźwiedź?
Dawniej niedźwiedzie nazywano miedźwiedziami- co znaczyło miodojad lub jedzący miód. Na niedźwiedzia wołano także bartnik, kosmacz, kudłacz lub zdrobniale od słowa miedźwiedź- miś. Należy pamiętać, że niedźwiedzie są największymi drapieżnikami w Polsce i nie należy ich lekceważyć.
Na świecie są różne rodzaje niedźwiedzi. Niektóre z nich są ogromne, inne wielkości dużego psa. Niektóre jedzą mięso, a inne wolą liście bambusa.
Prezentacja obrazków z różnymi niedźwiedziami. - Wykonywanie głowy misia z talerzyków
Dziecko wycina narysowane koła przez nauczyciela i przykleja je na wcześniej przygotowany talerzyk tak, aby powstał miś. - Gimnastyka z misiem – zabawa na zakończenie
Prowadzący zaprasza dzieci do misiowej gimnastyki buzi i języka – dzieci:
– oblizują wargi tak, jakby zlizywały z nich miód
– napełniają policzki powietrzem jak balonik
– wysyłają całuski misiom
– wyciszają się z misiem, nabierając powietrze nosem i wypuszczając je ustami.
- Podsumowanie zajęć w kole
- Piosenka na zakończenie