Scenariusz zajęć
Temat: Koty małe i duże
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3–4 lata
Czas trwania: 9:30–11:50
- Cele główne
- Cele szczegółowe – dziecko
- Formy pracy
- Metody
- Środki dydaktyczne
- Przebieg zajęć
- Powitanie przy piosence
- Powitanie w kręgu
- Rozmowa kierowana „Koty małe i duże”
- Wprowadzenie litery „K”
- Zabawa językowa „Co zaczyna się na K?”
- Wysłuchanie wiersza „Kotek i zima”
- Wierszyk – masażyk
- Przerwa – śniadanie
- Zabawa muzyczno-ruchowa „Mały kotek”
- Zabawa muzyczna „My jesteśmy kotki dwa”
- Zabawa logopedyczno-ruchowa „Kocie ruchy”
- Praca plastyczno-techniczna „Kotek z rolki”
- Zabawa ruchowa „Idzie kot”
- Koci trening
- Kocia joga
- Podsumowanie zajęć i pożegnanie
- Podsumowanie zajęć
Cele główne
- rozwijanie zainteresowania światem zwierząt, w szczególności rodziną kotowatych,
- rozwijanie umiejętności twórczego myślenia i wyobraźni,
- doskonalenie percepcji słuchowej poprzez analizę i syntezę sylabową wyrazów,
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego oraz wypowiadania się na jego temat,
- rozwijanie sprawności manualnej oraz motoryki małej,
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz uczestniczenia w zabawach ruchowych.
Cele szczegółowe – dziecko
- rozpoznaje wybrane zwierzęta z rodziny kotowatych,
- potrafi wskazać ilustracje przedstawiające koty duże i małe,
- dokonuje analizy i syntezy sylabowej prostych wyrazów,
- rozpoznaje literę „K” oraz wskazuje wyrazy rozpoczynające się tą głoską,
- uważnie słucha czytanego wiersza,
- odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego utworu,
- uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych,
- naśladuje ruchy i odgłosy kota,
- wykonuje proste zadania grafomotoryczne,
- wykonuje pracę plastyczno-techniczną według instrukcji nauczyciela.
Formy pracy
indywidualna, zbiorowa.
Metody
rozmowa kierowana, pedagogika zabawy, metoda pokazowa, metoda polisensoryczna, ekspresja ruchowa, muzyczna i plastyczna, zabawy tematyczne i naśladowcze.
Środki dydaktyczne
gitara, ilustracje przedstawiające zwierzęta z rodziny kotowatych oraz przedmioty rozpoczynające się na literę K, flamastry, obrazki zwierząt, kostka do gry, rolki papierowe, nagrania muzyczne.
Przebieg zajęć
Powitanie przy piosence
Wspólne powitanie dzieci przy piosence powitalnej z akompaniamentem gitary. Dzieci witają się poprzez różne gesty i ruchy (klaskanie, tupanie, machanie, skakanie, kręcenie się), a na zakończenie witają się „kocim miauczeniem”.
Powitanie w kręgu
Powitanie dzieci w kręgu oraz przywitanie nowej uczennicy.
Rozmowa kierowana „Koty małe i duże”
Rozmowa z dziećmi na temat zwierząt z rodziny kotowatych. Dzieci oglądają rozwieszone w sali ilustracje zwierząt. Podczas wskazywania zwierząt nauczyciel opowiada krótkie ciekawostki o lwie, tygrysie, panterze, gepardzie i rysiu. Następnie zadaniem dzieci jest rozpoznanie o którym kotowatym mówi nauczyciel.
Wprowadzenie litery „K”
Poznanie litery „K”. Nauczyciel pokazuje literę K i wspólnie z dziećmi zastanawia się, z czym może się ona kojarzyć. Dzieci wodzą palcem po literze K, następnie rysują literę palcem w powietrzu i na dywanie.
Zabawa językowa „Co zaczyna się na K?”
Dzieci losują obrazki odwrócone grafiką do dołu. Po odwróceniu próbują odgadnąć, co przedstawia ilustracja, dopasowują ilustrację do drugiej identycznej oraz wyklaskują sylaby w nazwie przedmiotu.
Wysłuchanie wiersza „Kotek i zima”
Dzieci słuchają wiersza „Kotek i zima”. Następnie odpowiadają na pytania dotyczące treści utworu oraz rozmawiają o tym, dlaczego należy pomagać zwierzętom zimą.
Wierszyk – masażyk
Zabawa ruchowa z elementami masażyku przy wierszyku „Jak się czujesz kotku bury?”. Dzieci wykonują gesty odpowiadające treści wiersza.
Przerwa – śniadanie
Zabawa muzyczno-ruchowa „Mały kotek”
Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko wciela się w rolę kotka śpiącego w środku koła. Podczas piosenki kotek „budzi się” i wybiera kolejne dziecko do zabawy.
Zabawa muzyczna „My jesteśmy kotki dwa”
Śpiewanie piosenki z pokazywaniem części ciała kotka (uszka, oczka, wąsy, pazurki).
Zabawa logopedyczno-ruchowa „Kocie ruchy”
Dzieci naśladują czynności wykonywane przez koty: miauczenie, picie mleka, oblizywanie pyszczka, mruczenie, przeciąganie się, liczenie ząbków językiem.
Praca plastyczno-techniczna „Kotek z rolki”
Dzieci wykonują kotki z rolek po papierze toaletowym, wykorzystując różne materiały plastyczne.
Zabawa ruchowa „Idzie kot”
Dzieci poruszają się po sali za nauczycielem w rytm piosenki o kotku.
Koci trening
Zabawa gimnastyczna przy muzyce – dzieci wykonują proste ćwiczenia ruchowe inspirowane ruchami kotów.
Kocia joga
Dzieci rzucają kostką i dopasowują liczbę oczek do obrazka z kocią pozycją jogi. Następnie odwzorowują pozę przez kilka sekund, wspólnie licząc do 20.
Podsumowanie zajęć i pożegnanie
Dzieci kończą zdanie „Kot jest…”, opisując wygląd i zachowanie kotów. Nauczyciel podsumowuje zajęcia i wspólnie z dziećmi śpiewa piosenkę na pożegnanie.
Podsumowanie zajęć
Podczas zajęć dzieci poznały wybrane zwierzęta z rodziny kotowatych oraz dowiedziały się, że do tej grupy należą zarówno duże dzikie koty, jak i kot domowy. Uczestniczyły w rozmowach kierowanych, zabawach językowych związanych z literą „K”, wysłuchały wiersza oraz rozmawiały o potrzebie pomagania zwierzętom zimą. Brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych, logopedycznych i gimnastycznych inspirowanych ruchem kotów. Wykonały również pracę plastyczną rozwijającą motorykę małą i koordynację oko-ręka. Zajęcia przebiegały w radosnej atmosferze, wspierając rozwój językowy, społeczny, ruchowy i twórczy dzieci.