Scenariusz zajęć
Data: 26.04.2025
Temat: „Dbamy o naszą planetę. ”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne
1. Kształtowanie postawy proekologicznej i szacunku do przyrody..
2. Wprowadzenie i utrwalenie litery „H”
3. Doskonalenie percepcji słuchowej poprzez analizę i syntezę sylabową.
4. Rozwijanie motoryki małej i dużej.
5. Rozbudzanie kreatywności i ekspresji ruchowej.
Cele operacyjne
Dziecko:
- zna proste sposoby dbania o środowisko (segregacja, sadzenie, nieśmiecenie)
- uczestniczy w wysiewaniu roślin,
- buduje krótkie wypowiedzi,
- rozpoznaje i nazywa literę „H”,
- uczestniczy w zabawie ruchowej,
- czeka na swoją kolej,
- podejmuje próby pisania litery „H” po śladzie,
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów,
pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
gitara, ilustracje z literą „H”, kolorowanki, karty pracy (grafomotoryczne), ziemia ogrodnicza, doniczki, nasiona szczypiorku, sadzonki bratków,pędzle, farby, śmieci (karton, kartka, butelka, pojemnik plastikowy, brudna chusteczka, puszka)
Przebieg zajęć
- Piosenka na powitanie 9:40-9:43
Witamy się..
- Powitanie na dywanie 9:43-9:50
Rozmowa wstępna o temacie zajęć.
„Jak się dziś czujesz?”
- Krótka rozmowa: „Dlaczego warto dbać o planetę?” 9:50-10:00
(dzieci pokazują, co robią w domu: gaszenie światła, nieśmiecenie itp.).
-Nie śmiecimy!
„Jeśli coś zjesz – wyrzuć papierek do kosza, a nie na ziemię.”
-Segregujemy śmieci!
„Wrzucamy papier do niebieskiego kosza, plastik do żółtego (na islandii zielonego), a resztki jedzenia do brązowego!”
-Oszczędzamy wodę!
„Zakładamy kran, kiedy myjemy zęby – niech woda nie leje się bez potrzeby!”
-Gasimy światło!
„Gdy wychodzimy z pokoju – gasimy światło, żeby nie marnować prądu.”
-Dbamy o rośliny!
„Sadzimy kwiatki, podlewamy je – rośliny pomagają nam oddychać!”
-Nie marnujemy jedzenia!
„Nakładamy tylko tyle, ile zjemy – Ziemia nie lubi, jak coś się marnuje.”
-Używamy wielorazowych rzeczy!
„Lepiej pić z bidonu niż z plastikowej butelki – bidon możemy używać codziennie!”
-Kochamy zwierzęta i rośliny!
„Nie łamiemy gałązek, nie depczemy kwiatków, nie straszymy ptaszków.”
4.Dlaczego ważna jest segregacja śmieci? 10:00-10:02
🏡 „Śmieci muszą trafić do właściwego kosza – bo każdy kosz to jak inny pokój!”
– Papier idzie do niebieskiego pokoju, plastik do żółtego, a resztki jedzenia do brązowego.
🌍 „Jeśli wrzucimy wszystko do jednego kosza, Ziemia się złości i nie wie, co z tym zrobić!” – Jakbyś wrzucił buty do lodówki albo misia do wanny!
♻️ „Gdy dobrze posortujemy śmieci, można je przemienić w coś nowego!”
– Z butelki może powstać nowa bluza!
– Z papieru – nowa książka!
🐦 „Jeśli wyrzucimy śmieci byle gdzie, zwierzątka mogą się nimi skaleczyć albo zjeść je przez pomyłkę.
– Np. ptaszek myśli, że to jedzenie, a to plastikowa torebka.
🧙♂️ „Segregacja to taka magia – ze starych rzeczy robią się nowe!”
– Można powiedzieć, że kosze to czarodziejskie pojemniki.
- Co gdzie wyrzucić? 10:02-10:05
Karton, kartka, butelka, pojemnik plastikowy, brudna chusteczka, puszka, - Oznaczenie doniczek- malowanie farbami. 10:05-10:20
- Przerwa 10:20- 10:40
- Ekologiczna gimnastyka 10:40-10:42
Nauczyciel mówi hasło, dzieci pokazują ruchem:
„Wietrzymy dom!” – ręce do góry, machamy jak firanka
„Gasimy światło!” – przykuc i klaśnięcie
„Zakręcamy kran!” – kręcimy rączką i mówimy „klik!”
„Wyrzucamy papier” – podnosimy wyimaginowany śmieć i wrzucamy go do kosza
„Podlewamy kwiatki” – schylamy się i udajemy podlewanie
9. Piosenka 10:42-10:45
ZoZi – Świat w naszych rękach (eko piosenka z płyty “Ważne sprawy”)
10.Wprowadzenie litery „H” 10:45-10:50
Nauczyciel zapisuje literę „H” na tablicy.
Dzieci „zapisują” literę palcem w powietrzu, na dywanie, na ścianie.
- Obrazki z przedmiotami na literę „H” 10:50-10:57
- Zadania grafomotoryczne 10:57-11:10
– Ćwiczenie pisania litery „H”
- „Gimnastyka buzi i języka” – Sadzimy roślinki 11:10-11:15
-Wsypujemy ziemię do doniczki – przejeżdżamy językiem po dolnych ząbkach
-Uklepujemy ziemię- wysuwamy mocno język i chowamy
-Zraszamy zięmię “pss”
-Wsypujemy nasionka- dotykamy językiem po kolei dolnych ząbków
-Podlewamy wodą- dotykamy językiem po kolei górnych ząbków
-Roślinka zaczyna kiełkować- kląskanie
-Roślinka rośnie coraz wyżej – pokaż językiem, jak pnie się w górę!
-Zrób wielki wdech, jakbyś wąchał świeżo posadzone kwiatki… i wydech jak cichutki wiaterek. - Siejemy i sadzimy 11:15-11:30
Teraz zasiejemy i zasadzimy prawdziwe roślinki.
🪴 Część 1: Przygotowujemy doniczkę
Każde dziecko dostaje swoją kartonową doniczkę. – „To nasz mały ogródek!”
Wsypujemy ziemię do doniczki przy pomocy łopatki. – „Nasza roślinka potrzebuje miękkiego łóżeczka z ziemi.”
🌿 Część 2: Siejemy szczypiorek
Otwieramy małą torebkę z nasionami szczypiorku. – „To takie malutkie nasionka – jak ziarenka piasku!”
Paluszkiem robimy małą dziurkę w ziemi – jak norka dla nasionka.
Wsypujemy delikatnie trochę nasionek do środka. – „Nasionka idą spać – zasypujemy je troszkę ziemią.”
Zraszamy ziemię delikatnie wodą.
– „Jak pada deszczyk – pss, pss, pss!”
🌸 Część 3: Sadzenie bratków
Każde dziecko dostaje małą sadzonkę bratka. – „Bratek to taki kolorowy kwiatek – bardzo lubi rosnąć na słonku!”
W ziemi robimy dołek łopatką. – „Musimy przygotować mu nowe mieszkanko.”
Wkładamy bratka do środka i przyklepujemy ziemię wokół. – „Żeby mu było wygodnie i ciepło.”
Zraszamy wodą. – „Bratek też lubi pić!”
🪻 Na koniec: „Teraz nasze roślinki będą rosły – ale trzeba o nie dbać: podlewać, mówić do nich miłe słowa i stawiać w słoneczku!”
- Utrwalenie segregowania. 11:30-11:35
Dzieci chodzą po sali w rytm muzyki. Nauczyciel podnosi odpad i dzieci muszą podejść do odpowiedniego piktogramu. Np. Nauczyciel podnosi papier zwinięty w kulkę, a dzieci podchodzą do piktogramu oznaczającego papier i kartony - Wyciszenie.
Dzieci kładą się na dywanie, zamykają oczy. Wyobrażają sobie, że leża na czystej plaży, słyszą szum morza i śpiew ptaków. Wiatr delikatnie łaskocze je po buzi. Bierzemy głeboki oddech przez nos i czujemy morską bryzę. Delikatnie wypuszczamy powietrze buzią. Wykonujemy 5 krotnie. Powoli siadamy w kółku. - Podsumowanie na dywanie i piosenka na pożegnanie