21.09.2024 Przyszła jesień

40

Scenariusz zajęć

Data: 21.09.2024

Temat: Przyszła jesień

Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska

Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka

Gość: Dorota Jańczak

Grupa wiekowa: 3-4 lata

Czas trwania: 9:30-11:55

Cele główne:
– Usprawnianie motoryki małej i dużej
– Rozwijanie wyobraźni i kreatywności
– Wytworzenie radosnej, serdecznej atmosfery
– Uczestniczenie w zabawach organizowanych przez nauczyciela
– Utrwalanie nazw darów jesieni
– Usprawnianie koordynacji oko-ręka
– Usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowej
– Usprawnianie funkcji ruchowych
– Usprawnianie prawidłowego wymawiania głoski “sz”

Cele operacyjne:
Dziecko:
– Wykonuje proste polecenia nauczycielki
– Przeżywa radość z działania w grupie
– Ma pozytywne doświadczenia związane z przedszkolem
– Pokonuje nieśmiałość, poczucie lęku i niepewność
– Zna imię nauczyciela oraz innych dzieci
– Swobodnie bawi się w Sali
– Uważnie słucha tekstu opowiadania
– Śpiewa piosenkę
– Wzbogaca wiadomości na temat: zmian zachodzących w przyrodzie, darów jesieni,
– Poszerza zasób słownictwa
– Rozpoznaje i nazywa dary jesieni
– Naśladuje ruchy pokazywane przez nauczyciela
– Rozpoznaje owoce po dotyku
– Prawidłowo wypowiada głoskę “sz”

Formy: indywidualna, grupowa

Metody: zabawy kierowane, rozmowy kierowane, burza mózgów, obserwacja i pokaz, teatrzyk kamishibai, zadań stawianych dziecku

Środki dydaktyczne: gitara, ramki z kartony, taśma klejąca, liście, i inne „dary jesieni”, wydrukowane obrazki: dary jesieni: jarzębina, żołądź, kasztan, liść brzozy, liść klonu itp., owoce,

Przebieg zajęć:


Wstęp- przywitani

  1. Piosenka na powitanie

    Witamy się klaskaniem
    klaskaniem, klaskaniem
    Witamy się klaskaniem
    Raz, Dwa Trzy
    Witamy się bębnieniem…
    Witamy się tupaniem…
    Witamy się buziakiem…
    Witamy się machaniem
  2. Przedstawienie się

    Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka).
    Jak się masz? Jak się masz?
    Wszyscy Cię witamy, rączką Ci machamy.

    Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

  3. Rozmowa na przywitanie Nauczyciel pyta dzieci po kolei jak się dzisiaj czują. Czy jest o czym chciałby by
  4. Hasło- tajemnica
    Nauczyciel podaje hasło (jesień) każdemu dziecku szeptem na ucho. Na znak nauczyciela dzieci wypowiadają hasło na głos.
  5. Nauczyciel opowiada o jesieni,
    Pokazuje jej dary: kolorowe liście, jarzębinę, owoce. Dzieci odnajdują przyniesione dary na obrazkach. Porównanie darów jesieni w Polsce i na Islandii.
  6. Dźwięki jesieni
    Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami. Nauczyciel odtwarza różne dźwięki- wiatr, deszcz, burzę. Dzieci odgadują odgłosy.
  7. Zabawa ruchowa: „Wieje wiatr”.
    Nauczyciel mówi tekst ilustrując go ruchem. Dzieci naśladują ruch.Wieje, wieje wiatr (naśladowanie wiatru, wymachy uniesionymi rękami w jedną i drugą stronę)
    Liście z drzew spadają (ruch rąk z góry w dół)
    Wieje, wieje wiatr (jw)
    Liście z drzew spadają (j w)
    Listek tu (klaśnięcie z jednego boku na sylabę tu)
    Listek tam (klaśniecie z drugiego boku na sylabę tam)
    Listek tu i tam (rytmiczne klaśnięcie 3 razy).
  8. Ćwiczenie dykcyjne „Mały i duży wiatr”
    |Naśladowanie wiejącego wiatru małego i dużego: szszsz… (cicho i głośno)
  9. Zabawa: „Listki spadają z drzewa”.
    Nauczyciel rozdaje dzieciom listki. Każde dziecko stara się umieścić swój listek, jak najwyżej, a potem puszcza go. Dzieci obserwują, jak listki spadają na ziemię i naśladują odgłos wiatru (szszsz…)
  10. Zabawa „Jesienny spacer”.
    Dzieci maszerują do muzyki trzymając listki w dłoni. Na przerwę w muzyce dotykają listkiem wymienionych przez nauczyciela części ciała: listek na głowie, na kolanie, na brzuszku, na dłoni itd.
    Fryderyk Chopin Nokturn Es-dur
    https://www.youtube.com/watch?v=aJsG0pGtQdA

    Fryderyk Chopin Preludium Des-dur Op.28
    https://www.youtube.com/watch?v=aJsG0pGtQdA

  11. „Podmuchy wiatru” – ćwiczenia oddechowe.
    Dzieci dostają liście, które kładą na dłoni. Zadaniem dzieci jest dmuchnie z całej siły w listki, aby pospadały.
  12. Zabawa „Duży wiatr”
    Nauczyciel razem z dziećmi rozrzuca liście po podłodze. Dzieci spacerują przy akompaniamencie gitary, mówiąc rytmicznie szu, szu, szu… Na przerwę w muzyce zbierają liście.A
    Już opadły liście,
    h E A
    wiatr wesoło gra.
    D A
    Ref. Idą dzieci i śpiewają:
    E A
    tra la la la la. //x2

    Z liści bukiet w ręku
    każde z nas już ma.
    Ref. Idą dzieci …

    Kolorowy listek na głowę znów spadł .
    Ref. Idą dzieci …
    https://www.youtube.com/watch?v=B2o-C4Rp6_A

  13. Przerwa
  14. Odwiedziny w bibliotece
  15. „Kolorowe listki
    Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki z kawałkami bibuły.
    Fryderyk Chopin Preludium Des-dur Op.28
    https://www.youtube.com/watch?v=aJsG0pGtQdA
  16. Teatrzyk KAMISHIBAI – Dorota Jańczak
    Kamishibai Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.
    Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadani.
    Opowiadanie- Łakoma wiewiórka.
  1. Owoce – Dorota Jańczak
    Nauczyciel rozmawia z dziećmi o owocach. Omawia ich kształty, zapachy, kolory. Chętne dzieci odgadują owoce mając zasłonięte oczy.
  1. Praca plastyczna
    Dzieci przyklejają (do taśmy umieszczonej w ramce) „drzewo” oraz tworzą jego koronę z liści.
  1. Podsumowanie zajęć
  2. Piosenka na pożegnanie