SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 20.09.2025
Temat: Co przyniesie jesień? 🍂
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3–4 lata
Czas trwania: 9:30–11:55
CELE GŁÓWNE
1. Rozwijanie zainteresowania tematyką jesieni i darów natury.
2. Wprowadzanie i utrwalanie liter „A” i „L” poprzez zabawę, ruch i aktywności sensoryczne.
3. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych.
4. Ćwiczenie umiejętności społecznych poprzez wspólną zabawę, rozmowę i współdziałanie w przygotowaniu posiłku.
5. Wspieranie rozwoju mowy, percepcji słuchowej i rytmicznej poprzez piosenki, sylabizowanie i zabawy logopedyczne.
6. Rozwijanie motoryki małej i dużej poprzez prace plastyczne, taniec i zabawy ruchowe.
CELE OPERACYJNE
– rozpoznaje i nazywa oznaki jesieni;
– rozróżnia i nazywa owoce i warzywa, poznaje ich smak, zapach i fakturę;
– rozpoznaje litery „A” i „L” w zabawie i łączy je z obrazkami;
– wyklaskuje sylaby prostych wyrazów;
– rysuje litery palcem w przestrzeni i na różnych powierzchniach;
– wypowiada się na temat zasad w grupie i zdrowego odżywiania;
– współpracuje z rówieśnikami (sałatka owocowa, zabawy w kręgu);
– ćwiczy aparat mowy i umiejętność rytmizowania w piosenkach i wierszykach;
– uczestniczy w zabawach ruchowych i tanecznych;
– ćwiczy motorykę małą poprzez naklejanie liści i przygotowywanie sałatki;
– przestrzega zasad higieny (mycie rąk i owoców).
METODY PRACY
– Słowne – rozmowa kierowana, objaśnienia, wierszyki, piosenki.
– Oglądowe – pokaz darów jesieni, praca z obrazkami, obserwacja owoców.
– Czynne – przyklejanie liści, przygotowanie i degustacja sałatki, rysowanie liter palcami.
– Zabawowe – zabawy ruchowe i muzyczne („Sałatka owocowa”, „Czy to zaczyna się na A czy L?”, taniec do piosenki).
– Aktywizujące – powitania „Witam wszystkich, którzy…”, proponowanie własnych pomysłów w zabawie.
– Sensoryczne – dotykanie i smakowanie owoców, rysowanie liter po różnych powierzchniach.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie – piosenka z elementami ruchu („Witamy się klaskaniem, tupaniem…”).
2. Przedstawienie się – piosenka imienna z machaniem rączką.
3. Zabawa integracyjna „Witam wszystkich, którzy…” – dzieci w kręgu reagują na polecenia nauczyciela.
4. Zasady w grupie – krótkie przypomnienie reguł.
5. Rozmowa o jesieni – kiedy się zaczyna, co ją charakteryzuje, oglądanie i dotykanie darów jesieni.
6. Piosenka i taniec – „Co przyniesie jesień?”.
7. Praca z obrazkami – wprowadzenie liter „A” i „L”, rozpoznawanie słów zaczynających się od tych liter, wyklaskiwanie sylab, rysowanie liter palcami.
8. Zabawa dydaktyczna „Czy to zaczyna się na A czy L?” – dzieci przydzielają obrazki do odpowiednich liter.
9. Praca plastyczna – przyklejanie jesiennych liści.
10. Zabawa sensoryczna – rozpoznawanie owoców poprzez dotyk i zapach.
11. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa” – sięganie po owoce, udawanie ich zbierania, ruchy naśladowcze.
12. Masażyk relaksacyjny – „Krojenie owoców” (palce jako noże, dłonie jako duży nóż).
13. Zabawa matematyczno-muzyczna – piosenka „Pięć rumianych jabłuszek” z elementami odejmowania.
14. Rozmowa o higienie – dlaczego myjemy ręce i owoce.
15. Degustacja owoców – próbowanie i wybór ulubionych smaków.
16. Przygotowanie sałatki owocowej – wspólne krojenie, mieszanie, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
17. Podsumowanie zajęć – rozmowa o tym, co dzieci zapamiętały.
18. Piosenka na pożegnanie.