Scenariusz zajęć
Data: 18.01.2025
Temat: „Kochana Babciu, Kochany Dziadku”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne:
– Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi
– Wprowadzenie litery „D”
– Usprawnianie motoryki małej i dużej
– Wzbogacenie wiadomości dzieci na temat drzewa geneologicznego, rodziny, dniu babci i dziadka.
Dziecko:
– Wypowiada się na temat swoich emocji,
– Wie kim jest dziadek i babcia
– Rozpoznaje literę „D”,
– „Zapisuje” literę „D” w powietrzu oraz palcem na różnych powierzchniach,
– Słucha opowiadania i odpowiada na pytania dotyczące jego treści
– Ćwiczy koordynację oko-ręka oraz motorykę małą
Formy pracy:
• zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
• obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów, pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
• gitara, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na literę „D”, ilustracja przedstawiająca drzewo geneologiczne, kolorowe kartki a4, papierowe słomki, karteczki (6cm/6cm) złożone na pół z odrysowaną połową serca klej w sztywcie, farby, białe kartoniki (trochę mniejsze niż a5), woreczkiem foliowym napełnionym wodą, taśma malarska, kredki
Przebieg zajęć:
Wstęp – przywitanie
1. Piosenka na powitanie
D G A
Witamy się klaskaniem,
klaskaniem, klaskaniem,
Witamy się klaskaniem,
Raz, Dwa, Trzy.
o Witamy się bębnieniem,
o Witamy się tupaniem,
o Witamy się buziakiem,
o Witamy się machaniem.
2. Powitanie
„Dlaczego dziadkowie są ważni?” – pogadanka – nauczycielka pyta dzieci dlaczego ich zdaniem dziadkowie są ważni w naszym życiu. Po wysłuchaniu propozycji dzieci robi krótkie podsumowanie:
Opiekują się nami kiedy rodzice nie mogą,
Uczą nas wielu nowych rzeczy,
Przekazują rodzinne tradycje,
Rozpieszczają nas,
Zabierają na wycieczki, spacery,
Dzielą się swoim doświadczeniem,
Czytają/opowiadają bajeczki.
3. ,,Przenosimy się w czasie”- zabawy naszych babć i dziadków
1,2,3 Baba-jaga patrzy
4. Drzewo geneologiczne
Rozmowa kierowana z obrazkiem
5. Litera D- wprowadzenie
– Nauczyciel zapisuje literę D na tablicy.
– Dzieci wspólnie z Nauczycielem „zapisują” literę palcem: w powietrzu, na dywanie, na ścianie, na plecach nauczyciela.
6. Obrazki z przedmiotami na literę „D”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel pokazuje obrazki i po kolei pyta dzieci co sie na nich znajduje. Analiza sylabowa
7. Kolorowanka/ Zadanie grafomotoryczne
Dzieci kolorują pola, na których znajduje się mała i wielka litera “d”.
Kolorowanka “D jak dom”
8. Przerwa
9. Kwiatek dla babci i dziadka
-Dzieci dostają kartki złożone na pół z odrysowaną połową serca.
– Wycinają po linii
-Rozkładają kartki i przyklejają do siebie tak, aby powstał kwiatek.
– Dzieci nakładają powstały kwiatek na naciętą papierową słomkę i doklejają listek.
10. „Gimnastyka dla seniora”
– zestaw ćwiczeń gimnastycznych – dzieci wykonują ćwiczenia gimnastyczne zgodnie z poleceniami nauczycielki:
„Rozgrzewamy się” – wymachy ramion w przód i w tył – po 5 powtórzeń oraz kręcenie biodrami w prawą i lewą stronę – po 5 powtórzeń. W tle piosenka Małe TGD – Dzień Babci i Dziadka
„Wysoko kolana” – dzieci stają w lekkim rozkroku i przestępują z nogi na nogę za każdym razem wysoko unosząc kolana i dostawiając do siebie stopy. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy na każdą nogę.
„Skłony” – dzieci wykonują skłony starając się dotknąć dłońmi podłoża. Po każdym skłonie wykonują wyprost wyciągając ręce wysoko do góry. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.
„Obroty” – dzieci stoją w rozkroku unosząc wyprostowane ręce w bok, a następnie wykonują skręty tułowia raz w lewą, raz w prawą stronę. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy na każdą stronę.
„Jak najwyżej” – dzieci podnoszą ręce do góry i stając na palcach próbują sięgnąć jak najwyżej. Wykonujemy 5 powtórzeń.
„Trucht seniora” – dzieci poruszają się po sali w rytmie wygrywanym przez nauczycielkę na tamburynie. Na przerwę w grze zatrzymują się i odpoczywają opierając ręce na kolanach. Zabawę prowadzimy 1,5-2 minuty.
„Relaksacja” – dzieci kładą się na dywanie w wygodnej pozycji, jeśli chcą zamykają oczy i rozluźniają się słuchając spokojnej muzyki relaksacyjnej przez ok. 2-3 minuty.
11. Opowiadanie I. Salach Najlepszy prezent
Kasia i Piotruś bawili się w swoim pokoju. Kasia budowała wysoką wieżę z klocków, natomiast Piotruś bawił się swoją ulubioną kolejką. Nagle do pokoju weszła babcia. – Ale bałagan, kto to posprząta? – Później posprzątamy – odpowiedziały dzieci. – No dobrze, bawcie się, a ja na chwilę wyjdę do sklepu. To może trochę potrwać – zaniepokoiła się – zostaniecie sami? – Tak, nie martw się, mamy doskonałą zabawę – uśmiechnął się Piotruś. Po chwili dzieci usłyszały zamykane drzwi. Babcia wyszła. – Piotruś… – zaczęła nieśmiało Kasia – A może posprzątamy? – Coś ty! – obruszył się Piotruś – Przecież zabawa dopiero się zaczyna. – Tak, ale… – ciągnęła Kasia. – Dzisiaj jest Dzień Babci, a ona ma tyle pracy. Może pomożemy jej zamiast się bawić. Piotruś spojrzał na Kasie, był zły. – „Z dziewczynami to tak zawsze! Myślał rozgoryczony. – Nie można się z nimi bawić”. Po chwili jednak zmienił zdanie. – Rzeczywiście… babcia ma tyle na głowie trzeba jej pomóc! – Dobra! Powycieraj kurze z półek a ja poukładam książki. Zabrali się razem do pracy i po chwili zabawki stały równo na półkach. – Zobacz! Na podłodze jest tyle papierków i okruchów z ciastek. – Zamiotę podłogę- zawołał Piotruś i już pobiegł po miotełkę do kuchni. – No teraz może być – odetchnął zadowolony. – Ale zobacz, wczoraj dziadek trzepał chodnik a już jest brudny. Nie wytarłeś dobrze butów przed wejściem do domu. – Wytrzepię go, jest taki mały, że dam sobie radę – powiedział Piotruś. – To ja wypiorę bluzkę którą namoczyła babcia. – dodała Kasia. I znowu zabrali się raźno do pracy. Gdy Piotruś wrócił z chodnikiem, Kasia zdążyła wyprać bluzkę i chowała w kuchni naczynia do szafy. – To ja zamiotę jeszcze podłogę w kuchni – dodał Piotruś. – A co to? Babcia już wróciła? Tak szybko? – Jak tam zabawa? Nie dłużyło wam się? – zawołała od progu. Dzieci stały w przedpokoju zadowolone. Piotruś wziął od babci zakupy, a Kasia przyniosła kapcie. – Co to, nie bawicie się? – zdziwiła się babcia. – Dlaczego macie takie tajemnicze miny? – Sama zobacz – powiedziała Kasia. Babcia rozejrzała się po mieszkaniu i aż klasnęła w ręce: zabawki poukładane, podłogi zamiecione, chodniczek wytrzepany, bluzka uprana. A kuchnia-jaka czysta! Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Moje kochane zuchy! Zawołała babcia, przytulając dzieci. – Babciu… – zaczął nieśmiało Piotruś. – Mama wyjechała, no a my nie mamy dla Was żadnego prezentu… – Ależ dzieci – przerwała babcia – to jest najlepszy prezent na świecie!
Pytania do tekstu:
-Gdzie bawiły się Kasia i Piotruś?
-Co robiła Kasia, a co Piotruś?
-Kto wszedł do pokoju dzieci?
-Co zaproponowała Kasia Piotrusiowi, kiedy babcia wyszła?
-Co zrobił Piotruś, kiedy Kasia poprosiła go o pomoc?
-Jakie zadania wykonali Kasia i Piotruś, żeby pomóc babci?
-Co Piotruś zrobił z brudnym chodnikiem?
-Jakie zadanie wykonała Kasia, oprócz prania bluzki?
-Co powiedziała babcia, kiedy wróciła do domu i zobaczyła posprzątane mieszkanie?
-Dlaczego babcia była szczęśliwa, widząc, co zrobiły dzieci?
-Co było najlepszym prezentem, który dzieci mogły dać babci?
12. Praca plastyczna- laurka dla babci i dziadka
Dzieci na dywanie omawiają plan działania z nauczycielem
-Stemplowanie farby woreczkiem foliowym napełnionym wodą.
-Odklejenie taśmy zabezpieczającej
-Przyklejenie życzeń do środka kolorowej kartki złożone w polowie
-Przyklejenie wczesniej wykonanej pracy plastycznej na front złożone kartki
-Ozdabienie pracy naklejkami i podpisanie pracy
15. Podsumowanie zajęć i piosenka na pożegnanie