Scenariusz zajęć
Data: 15.02.2025
Temat: „Koty małe i duże”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne
1. Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia.
2. Wprowadzenie litery „K”
3. Doskonalenie percepcji słuchowej poprzez dokonanie analizy i syntezy sylabowej
4. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wiersza i wypowiadania się na temat
utworu literackiego..
5. Rozwijanie motoryki małej oraz dużej
6. Doskonalenie rozpoznawania cyfr
Cele operacyjne
Dziecko:
● Rozpoznaje literę „K”
● dokonuje analizy oraz syntezy sylabowej wyrazów,
● wykonuje pracę plastyczną na zadany temat.
● uważnie słucha odczytany tekst oraz odpowiada na pytania go dotyczące
● odtwarza pozycje przedstawione na obrazkach
● rozpoznaje cyfry, przelicza do 6
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów,
pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
gitara, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na literę „K”,flamastry,
pacynka, naklejki, farby, szablony do wycięcia (trójkąty i koła), kartki, ilustracje przedstawiające zwierzęta z rodziny kotowatych,
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie
Witamy się klaskaniem,
klaskaniem, klaskaniem,
Witamy się klaskaniem,
Raz, Dwa, Trzy.
Witamy się bębnieniem,
Witamy się tupaniem,
Witamy się buziakiem,
Witamy się machaniem.
Witamy się skakaniem
Witamy się kręceniem
Witamy się… miałczeniem?
D G A
2. Powitanie- krótka rozmowa wstępna
3. Koty małe i duże- rozmowa z Lwem Leonem
Lew, tygrys, pantera, dachowiec, kot syjamski – czy one są kotami?
– Dzieci oglądają rozwieszone w całej sali zdjęcia różnych zwierząt.
Pacynka Lew Leon szuka swoich kocich kuzynów z pomocą dzieci. Wymienia po kolei nazwy
kotowatych. Podchodząc do obrazka z konkretnym zwierzęciem, odpowiada
krótką ciekawostkę. Po przedstawieniu swojej rodziny prosi dzieci, aby
podchodziły same do wymienianych przez niego kocich kuzynów. Np. Poszukajmy teraz Geparda, poszukajmy Tygrysa. Po poznaniu ciekawostek nauczyciel pyta dzieci: który z kotowatych jest najszybszy na świecie? itp.
Tygrys:
Tygrys to największy kot na świecie! Ma piękne paski na futrze, które
pomagają mu się ukryć w dżungli, jak w najlepszej grze w chowanego!
Pantera:
Pantera to bardzo zwinny kot, który potrafi cicho skakać i chodzić. Jej czarne
futro sprawia, że jest trudna do zauważenia w nocy.
Lew:
Lew jest królem dżungli! Ma wielką grzywę wokół głowy, która wygląda jak
wspaniała korona. Lwy żyją w grupach, które nazywają się “stadem” – zawsze
trzymają się razem.
Gepard:
Gepard jest najszybszym zwierzęciem lądowym! Może biegać tak szybko, że
potrafi złapać najszybsze zwierzęta, jak zające czy gazele. Jego ciało jest
bardzo smukłe, żeby łatwiej mu było biegać.
Rysio:
Rysie mają krótkie ogony i uszy z kędziorami na końcach! Są bardzo ciche i
lubią żyć w lasach, gdzie polują na małe zwierzęta.
4. Zagadki o kotach
– Co przysmakiem kotka jest, białe, pyszne, pewnie wiesz. (mleko)
– Kto przed kotem wciąż ucieka i postrachem jest człowieka. (mysz)
– Tam wszedł kotek i mruga, podobno ładna z tego piosenka, niedługa.
(płotek)
– Każdy zwierzak, także ja, swój zwierzęcy język ma. Piesek mówi hau, hau,
hau, a koteczek…. (miau, miau, miau)
5. Literka K jak kot- wprowadzenie
Nauczyciel zapisuje literę K na tablicy. Wspólnie z dziećmi zastanawia się z
czym może kojarzyć się ta litera, co przypomina. Dorysowuje różne elementy
tak, aby powstał różne obrazki z litery K. Dzieci zapisują w powietrzu, a
następnie palcem na dywanie literę K
6. Literka K- obrazki
Nauczyciel rozkłada obrazki grafiką do dołu. Dzieci kolejno w kole wybierają
obrazek, który odwrócą. Po odwróceniu zgadujemy co jest na obrazku.
Wyklaskujemy sylaby
7. Malowanie koła/ zadanie grafomotoryczne
Dzieci malują koło farbą akwarelową, następnie rozdmuchują jego krawędzie
dmuchając przez słomkę.
8. Przerwa- śniadanie
9. „Mały kotek”- zabawa muzyczno – ruchowa.
Dzieci siedzą w kole, jedno dz. w środku – kotek:
Mały kotek sobie śpi, ciii. Coś smacznego mu się śni, ciii.
Nagle słyszy jakiś szmerek – kot wyrusza na spacerek.
Wstaje, wstaje, wstaje, rączkę swą podaje i wybiera kotka, żeby wszedł do
środka.
Wybiera kolejne dziecko. Zabawa trwa do momentu zainteresowania nią
dzieci.
W tle piosenka: Wlazł kotek na płotek
Wlazł kotek na płotek i mruga D A D
Ładna to piosenka nie długa D A D
Nie długa, nie krótka, lecz w sam raz D A D
Zaśpiewaj koteczku jeszcze raz D A D
10. Kocia joga
Na dywanie znajdują się obrazki z liczbami, które po drugiej stronie mają
wydrukowane koty wykonujące różne pozycje jogi.
Dzieci rzucają kostką. Dopasowują liczbę oczek do zapisu liczby i
odwzorowują daną pozę przez 20 sekund licząc do 20 z nauczycielem.
11.Wycinanie figur
Dzieci dostają kartkę z szablonami figur geometrycznych, które należy wyciąć.
12.My jesteśmy kotki dwa
1.My jesteśmy kotki dwa, F C
każdy z nas dwa uszka ma. / 2x F C
A-a-a, kotki dwa, G C
każdy z nas dwa uszka ma. F C
2.My jesteśmy kotki dwa,
każdy z nas dwa oczka ma. / 2x
A-a-a, kotki dwa,
każdy z nas dwa oczka ma.
3.My jesteśmy kotki dwa,
Każdy z nas wąsiki ma. /2x
A-a-a, kotki dwa,
każdy z nas wąsiki ma.
4.My jesteśmy kotki dwa,
każdy z nas pazurki ma. /2x
A-a-a, kotki dwa,
każdy z nas pazurki ma.
13.Kocie ruchy- zabawa logopedyczno- ruchowa.
Nauczyciel podaje dzieciom hasła np. kotek pije a dzieci naśladują jak kotek
pije
•kotek miauczy: miau, miau,
•kotek pije mleko szybko i wolno (ruchy językiem szybsze i wolniejsze), •kotek
oblizuje pyszczek (oblizujemy wargi językiem),
•kotek prycha: phii, phii i mruczy: mrrr, mrrr,
•kotek się przeciąga,
•kotek liczy swoje ząbki (liczymy zęby językiem),
•kotek idzie spać (kręcimy się w kółko na czterech łapach i ugniatamy miejsce
wokół)
14.Konstruowanie kotka
Przyklejanie wyciętych kształtów do wcześniej przygotowanego koła tak, aby
powstał kotek.
15.Porządkowanie miejsca pracy
16.Wierszyk masażyk
Jak się czujesz kotku bury?
Czy umyłeś dziś pazury? (drapiemy lub dotykamy swoich dłoni)
Już masz uszy wyczyszczone, (pokazujemy uszy)
Jeszcze plama! Na ogonie! (rysujemy długi ogon)
Trzeba też wyczesać futro, (czeszemy ciało lub włosy na głowie)
Nie odkładać nic na jutro!
Wąsy wypielęgnowane, (od nosa udajemy długie wąsy)
Więc możemy zjeść śniadanie. (dłoń złożona w łódeczkę dotyka ust)
Mniam, mniam, mniam! (masujemy się po brzuchu)
17.Podsumowanie na dywanie i piosenka na pożegnanie
Jaki jest kot?– kończenie zdania:
Dzieci kończą zdanie „Kot jest…” – określenia mogą dotyczyć wyglądu kotów,
zachowania lub cech charakterystycznych.