Scenariusz zajęć
Temat: Co to znaczy kochać?
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Gość: Dorota
Cele główne:
- rozwijanie umiejętności rozumienia i wyrażania emocji,
- budowanie poczucia życzliwości, przyjaźni i empatii,
- rozwijanie mowy poprzez rozmowę kierowaną i zabawy językowe,
- wprowadzenie litery „U” poprzez zabawy polisensoryczne,
- rozwijanie sprawności ruchowej oraz koordynacji ruchowej,
- rozwijanie motoryki małej oraz koordynacji oko-ręka poprzez działania plastyczne i manipulacyjne,
- rozwijanie wyobraźni poprzez zabawy tematyczne i ruchowe,
- wdrażanie do uważnego słuchania i udziału w zajęciach grupowych.
Cele szczegółowe – dziecko:
- poznaje znaczenie słów: miłość, przyjaźń, kochać,
- wie, że miłość można okazywać poprzez miłe gesty i słowa,
- rozpoznaje emocję złości i poznaje sposoby radzenia sobie z nią
- uczestniczy w rozmowie kierowanej,
- poznaje literę „U” i kojarzy ją z wyrazami rozpoczynającymi się tą głoską,
- uczestniczy w zabawach językowych i artykulacyjnych,
- bierze udział w zabawach ruchowych i tanecznych,
- wykonuje prostą pracę plastyczną według instrukcji nauczyciela,
- rozwija sprawność manualną podczas manipulowania przedmiotami,
- ćwiczy koordynację oko-ręka podczas wykonywania pracy plastycznej,
- uczestniczy w zabawach tematycznych związanych z karnawałem.
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa.
Metody:
rozmowa kierowana, pedagogika zabawy,metoda pokazowa,metoda polisensoryczna,ekspresja ruchowa, muzyczna i plastyczna, zabawy tematyczne i naśladowcze.
Środki dydaktyczne:
pacynka- Krówka Walentynka, ilustracje tematyczne, gitara, nagrania muzyczne, maski karnawałowe, kolorowe pióra, materiały plastyczne-ozdabianie, kolorowanki, elementy dekoracyjne, druciki kreatywne, kolorowe koraliki, papierowe słomki, materiałowy tunel animacyjny.
Przebieg zajęć:
- Powitanie przy piosence
Zabawy integracyjne przy piosence powitalnej i wspólne przywitanie dzieci. - Rozmowa wprowadzająca – Walentynki
Rozmowa kierowana z wykorzystaniem pacynki Krówki Walentynki na temat miłości, przyjaźni oraz sposobów okazywania życzliwości innym osobom. - Zabawy językowe – wprowadzenie litery U
Poznanie litery „U” poprzez oglądanie ilustracji, wskazywanie wyrazów rozpoczynających się tą głoską oraz zabawy polisensoryczne. - Ćwiczenia artykulacyjne
Ćwiczenia warg i aparatu mowy poprzez zabawy artykulacyjne i naśladowcze. - Zabawa ruchowa „Karnawałowy pociąg”
Zabawa ruchowa przy muzyce, podczas której dzieci poruszają się po sali, naśladują różne postacie oraz przechodzą przez materiałowy tunel animacyjny. - Rozmowa kierowana – co to jest karnawał
Rozmowa z wykorzystaniem ilustracji oraz pacynki na temat karnawału, przebierańców i zabaw tanecznych. - Praca plastyczna „Serduszko dla mamy i taty”
Wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem drucików kreatywnych, koralików i papierowych słomek. - Taniec z serduszkami
Zabawy ruchowe z wykorzystaniem wykonanych serduszek przy muzyce. - Teatrzyk Kamishibai – opowiadanie o złości
Słuchanie opowiadania z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Eksperymenty i rozmowa na temat emocji złości oraz sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami. - Wykonanie masek karnawałowych
Dekorowanie masek przy użyciu materiałów plastycznych i elementów ozdobnych. - Karnawałowy bal
Swobodny taniec przy muzyce oraz wspólna zabawa taneczna. - Podsumowanie zajęć i pożegnanie
Rozmowa z dziećmi na temat ich wrażeń oraz wspólne pożegnanie przy piosence.
Podsumowanie zajęć:
Podczas zajęć dzieci rozmawiały o znaczeniu miłości, przyjaźni oraz sposobach okazywania życzliwości. Poznały literę „U” poprzez zabawy językowe i polisensoryczne. Wysłuchały opowiadania w teatrzyku Kamishibai, dzięki któremu uczyły się rozpoznawać emocję złości oraz poznawały sposoby radzenia sobie z nią. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, w tym w karnawałowym pociągu z przejściem przez tunel animacyjny, oraz w zabawach tanecznych związanych z karnawałem. Wykonywały również prace plastyczne rozwijające motorykę małą i koordynację oko-ręka. Zajęcia przebiegały w radosnej atmosferze, wspierając rozwój emocjonalny, społeczny, językowy i ruchowy dzieci.