12.10.2024 “Śladami Dinozaurów”

74

Scenariusz zajęć

Data: 12.10.2024

Temat: Śladami Dinozaurów

Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska

Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka

Grupa wiekowa: 3-4 lata

Czas trwania: 9:30-11:50

Cele główne:
– Rozbudzanie zainteresowań dzieci życiem dinozaurów
– Doskonalenie umiejętności matematycznych
– Doskonalenie umiejętności reagowania na zmianę tempa w muzyce,
– Rozwijanie sprawności i koordynacji oko-ręka
– Rozwijanie orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała

Cele operacyjne:
Dziecko:

– Porównuje przedmioty ze względu na wielkość
– Poszerza wiedzę na temat dinozaurów i ich cech charakterystycznych
– Prawidłowo stosuje pojęcia mały-średni-duży
– Przelicza w zakresie 1-5
– Doskonali spostrzegawczość i koordynację wzrokowo – ruchową.
– Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
– Utrwala wybrane kolory
– Prawidłowo reaguje na sygnał słowny
– Rozpoznaje literę „O”
– Koloruje według instrukcji w legendzie
Poprawnie wykonuje polecenia dotyczące orientacji w przestrzeni

Formy: zbiorowa, indywidualna,

Metody: obserwacja, pokaz, zadań stawianych dziecku, burza mózgów, pogadanka, aktywnego słuchania

Środki dydaktyczne: gitara, figurki dinozaurów, obrazki z dinozaurami, ciastolina, balony, kredki, wydrukowane kolorowanki z legendami,

Przebieg zajęć:

Wstęp- przywitanie

  1. Piosenka na powitanie
    D
    Witamy się klaskaniem
    G A
    klaskaniem, klaskaniem
    D
    Witamy się klaskaniem
    G A      D
    Raz, Dwa Trzy

    Witamy się bębnieniem…
    Witamy się tupaniem…
    Witamy się buziakiem…
    Witamy się machaniem

  2. Przedstawienie się
    C C
    Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka).
    C          G           C         G
    Jak się masz? Jak się masz?
    G                                      G
    Wszyscy Cię witamy, rączką Ci machamy.
    G                   C        G                  C
    Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
  3. Rozmowa na przywitanie
    Nauczyciel pyta dzieci po kolei jak się dzisiaj czują. Dzieci pokazują obrazek z emocją. Rozmowa na temat ważnych spraw dla dzieci. Poinformowanie o światowym dniu jajka.
  4. Czyje to jajo?
    Nauczyciel pokazuje różne wielkości jaj
    Wspólnie z nauczycielem dzieci ustalają czyje to jajko. Przeliczenie jajek, porównanie wielkości. Ułożenie od najmniejszego do największego.
  5. Gdzie się podziały dinozaury
    Rozmowa kierowana o dinozaurach
  6. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Uwaga, dinozaur!” 
    Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na hasło „Idzie dinozaur” – zastygają w bezruchu. Hasło „ Dinozaur odszedł” jest sygnałem do ponownego poruszania się.
  7. Zapoznanie z zapisem cyfr 1-5
    Nauczyciel pokazuje liczby od 1 do 5. Wspólnie dzieci klaszczą, tupią, skaczą tyle razy, ile pokazuje liczba.
  8. Kolorowanki z dinozaurami
    Dzieci kolorują dinozaury zgodnie z kodem podanym w legendzie.
  9. Przerwa
  10. Wyjście do biblioteki
  11. Wykopaliska
    Dzieci dostają „jaja dinozaurów” wykonane z
    „ciastoliny”. W każdym z nich jest zatopiona mała figurka dinozaura. Dzieci odkrywają ją, a później zalepiają z powrotem.
  12. „Połóż Dinusia”
    Każde dziecko posiada figurkę dinozaura z poprzedniej zabawy. Wszyscy układają figurki dinozaurów zgodnie z poleceniem nauczyciela – najpierw względem siebie (przed sobą, z tyłu, pod kolanami, na stopie itp.), następnie: pod krzesłem, na biurku, obok biurka itp.
  13. Przeliczenie dinozaurów.
    Dzieci siadają w kole z figurkami dinozaurów. Każde po kolei odkłada figurkę do pasującego kształtu danego dinozaura. Wspólnie z nauczycielem przeliczane zostają figurki danego gatunku.
  14. Zabawa ruchowa- karty dinozaurów
    Dziecko losuje kartę, na której napisane jest polecenie do wykonania. Np. Lataj jak pterodaktyl,
  15. Co jadły dinozaury
    Piosenka T-Rex
    https://www.youtube.com/watch?v=ir3lziSQhKM
    – Co to znaczy mięsożerca, roślinożerca, rybożerca?
    – Uporządkowanie dinozaurów do danej kategorii żywieniowej (Dzieci za pomocą latarki „prześwietlają” brzuszki dinozaurom.
  16. Zabawa Paprocie rosną.
    Dzieci w rozsypce siedzą w siadzie skulnym, na hasło: paprocie rosną podnoszą się powoli, stają na palcach i podnoszą ręce do góry.
    Następnie dzieci zamieniają się w kamień- leżą na plecach, skulają nogi do klatki piersiowej i trzymają ręce na nogach. Oddychają głęboko.
  17. Poszukiwanie Jajek
    Dzieci znajdują rozwieszone w sali rysunki jajek. Co im przypomina ten kształt? Jaką literkę?
  18. Obrazki z „O”
    Dzieci po kolei mówią o tym co mają na obrazku dzieląc na sylaby.
  19. Wyrazy na literę „O”
    Nauczyciel wymawia wyrazy. Wspólnie z dziećmi wskazuje wyrazy z na literkę „O” podnosząc literkę do góry.
    Przykładowe wyrazy: Okno, Aparat, Kura, Oko, Owca, Akwarium, Owoce
  20. Podsumowanie zajęć.
    Dzieci siedzą w kole i mówią, co podobało im się na zajęciach.
  21. Piosenka na pożegnanie
    D
    Żegnamy się klaskaniem
    G A
    klaskaniem, klaskaniem
    D
    Żegnamy się klaskaniem
    G A      D
    Raz, Dwa Trzy

    Żegnamy się bębnieniem…
    Żegnamy się tupaniem…
    Żegnamy się buziakiem…
    Żegnamy się machaniem