Scenariusz zajęć
Data: 12.04.2025
Temat: „Jajko, zajączek i kurczaczek”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne
1. Rozwijanie wiedzy o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych
2. Kształtowanie umiejętności językowych – wzbogacanie słownictwa związanego z Wielkanocą i literą „J”.
3. Doskonalenie percepcji wzrokowej, słuchowej i ruchowej poprzez zabawy edukacyjne, rytmiczne i tematyczne.
4. Rozwijanie sprawności manualnej i kreatywności podczas działań plastycznych i grafomotorycznych.
5. Kształtowanie umiejętności pracy w grupie i samodzielnego działania.
6. Rozwijanie koncentracji i umiejętności wyciszenia poprzez relaksacyjne ćwiczenia oddechowe i zabawy wyciszające.
7. Zachęcanie do obserwacji przyrody i dbania o nią poprzez działania ogrodnicze (sadzenie rzeżuchy)
Cele operacyjne
Dziecko:
- Rozpoznaje i nazywa symbole i tradycje wielkanocne (pisanki, zajączek, koszyczek, śmigus-dyngus).
- Rozpoznaje literę „J” oraz wskazuje słowa rozpoczynające się tą literą.
- Wypowiada się na temat świąt, tradycji i tego, co lubi robić w Wielkanoc.
- Uczestniczy w ćwiczeniach grafomotorycznych – koloruje, kreśli szlaczki, wykonuje proste zadania plastyczne.
- Współpracuje z rówieśnikami w zabawach ruchowych i zadaniach grupowych.
- Rozwija sprawność fizyczną poprzez udział w zabawach ruchowych z elementem dramy i naśladowania.
- Reaguje na polecenia i dźwięki, uczestniczy w zabawach opartych na rytmie i melodii.
- Uczestniczy w zabawie relaksacyjnej – potrafi się wyciszyć i skupić na oddechu oraz wyobraźni.
- Bierze udział w sadzeniu rzeżuchy – zna podstawowe potrzeby roślin.
- Rozpoznaje obrazki w grze memory i dopasowuje je na zasadzie par.
- Maluje styropianowe jajka według własnego pomysłu, rozwijając ekspresję plastyczną.
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów,
pogadanka, drama, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
gitara, obrazki i ilustracje wielkanocne (pisanki, koszyczek, zajączek, kurczaczek, śmigus-dyngus), kostka z ilustracjami tradycji wielkanocnych, brazki i karty edukacyjne z przedmiotami na literę „J”, zadania grafomotoryczne (kolorowanki, szlaczki), kartonowe jajka z zadaniami na odwrocie, mazaki, kredki, flamastry, styropianowe jajka do malowania, farby, pędzelki, wytłaczanki, skorupki jajek, wata, nasiona rzeżuchy, spryskiwacze z wodą, piórka do ozdabiania, gra memory – obrazki do dopasowywania,
Przebieg zajęć
- Piosenka na powitanie
Witamy się klaskaniem…
- „Witają się paluszki- zajączki”
– powitanie z dziećmi – dzieci stoją w rozsypce na dywanie, nauczycielka wskazuje na swoją dłoń i układa z palców uszy zająca. Dzieci chodząc po sali, witając się zajączkami. - Powitanie na dywanie
Rozmowa wstępna o temacie zajęć.
– Jak się dzisiaj czujesz, co u Ciebie słychać
- „Wielkanoc
– Czy wiecie czym jest Wielkanoc?
– Jakie zwyczaje i tradycje wiążą się z wielkanocą?
Kostka z tradycjami- Dzieci rzucają kostką na której są ilustracje różnych tradycji. Rozmowa o tradycjach.
- Wprowadzenie litery „J”
Nauczyciel zapisuje literę „J” na tablicy. |
-Dzieci „zapisują” literę palcem w powietrzu, na dywanie, na ścianie.
-Co przypomina litera J
-Jakie wyrazy znamy na literę J
- Obrazki z przedmiotami na literę „J”
Każde dziecko losuje obrazek. Wspólne zgadywanie, co znajduje się na obrazkach. Analiza sylabowa trudniejszych wyrazów.
- Zadania grafomotoryczne
– szlaczki, kolorowanka
- Przerwa 1
- Poszukiwanie jajek.
Dzieci chodzą po sali i szukają ukrytych kartonowych jajek. Następnie siadamy w kole na dywanie i nauczyciel odczytuje zadania na odwrocie pisanek. Następnie mogą pokolorować jajka flamastrami.
10 Zabawa ruchowa- Zajączki, kurczaczki, jajka.
Dzieci chodząc po dywanie I obserwują nauczyciela. Nauczyciel pokazuje obrazki, ktore wyznaczają w jaki sposób będziemy się poruszać. Zajączki- skaczemy jak zajączki, kurczaczki- chodzimy jak kurczaczki w przykucu tworząc skrzydełka z ramion, jajka- zwijamy się w jajeczka i nieruchomo czekamy na kolejną komendę.
- Wspólnie zdjęcie na auli
- Sadzenie rzeżuchy – dzieci dostają wytłaczanki, a w nich skorupki jajek. Do tego watę i ziarenka rzeżuchy. Dziecin umieszczaja watę w skorupkach od jajek, następnie pryskają wodą i umieszczają ziarna. Ozdabiają swoje wytłaczanki piórkami.
N: Czym jest rzeżucha? Do czego możemy jej używać?
- Gra memory- wielkanoc
Dzieci dostają po jednym obrazku. Drugi taki sam obrazek jest odwrócony ilustracją do dołu na dywanie. Dzieci po kolei sprawdzają po jednym obrazku z dywanu i szukają takiego samego, jakiego mają w ręku. - Malowanie styropianowych jajeczek
- Zabawa wyciszająca- w Zajączkowej Krainie
Wprowadzenie: Opowiedz dzieciom, że dziś wybierają się na spacer po Zajączkowej Krainie, gdzie wszystko jest spokojne i ciche. Zając w tej krainie lubi wytwarzać magiczne dźwięki, które pomagają poczuć się lepiej.
Relaksacyjne ćwiczenia:
Dzieci aby zamykają oczy, siadają wygodnie lub kładą się na plecach.
Zajęcze uszka: dzieci delikatnie poruszają palcami w powietrzu, jakby miały małe zajączkowe uszka, które wsłuchują się w odgłosy z zewnątrz. N:„Zając musi być bardzo cichy, aby usłyszeć dźwięki przyrody – wiatr, śpiew ptaków, szum trawy”- odwarzane odgłosy łąki.
16. Podsumowanie na dywanie i piosenka na pożegnanie
– Opowiedz o tym, co zapamiętałeś z zajęć
– Żegnamy się…