Scenariusz zajęć
Data: 09.05.2025
Temat: „Kocham, lubię, szanuję- Ja i moja rodzina. ”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne
1. Rozwijanie poczucia przynależności do rodziny.
2. Kształtowanie więzi emocjonalnych z bliskimi.
3. Rozwijanie kompetencji językowych i grafomotorycznych.
4. Wprowadzenie litery „C” i utrwalenie jej kształtu.
5. Rozwijanie motoryki małej i dużej.
6. Rozwijanie koordynacji ruchowej i świadomości ciała.
7. Rozwijanie kompetencji społecznych – słuchanie, wypowiadanie się, czekanie na swoją kolej.
Cele operacyjne
Dziecko:
- potrafi wymienić członków rodziny i mówi o swoich bliskich,
- rozpoznaje literę „C” i wskazuje wyrazy z tą literą,
- wykonuje zadania grafomotoryczne,
- uczestniczy w zabawach ruchowych, muzycznych i logopedycznych,
- wykonuje prostą pracę plastyczną manualną (zakładka do książki),
- potrafi współdziałać w grupie,
- podejmuje próbę czytania globalnego.
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów,
pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
gitara, ilustracje z literą „C”, kolorowanki, karty pracy (grafomotoryczne), kartki, kredki, włóczka, dziurkacz, karty z ilustracjami do gry “ja mam, kto ma”
Przebieg zajęć
- Piosenka na powitanie
Witamy się..
- Powitanie na dywanie
Rozmowa wstępna o temacie zajęć.
„Jak się dziś czujesz?”
- Krótka rozmowa: „Rodzina-dom”
Nauczyciel zapisuje na tablicy wyraz “DOM”. Próba czytania globalnego wyrazu.
“Dom jest tam, gdzie serce Twoje”- co to znaczy
– Rodzina- Czym jest rodzina?
– Kto należy do rodziny? (Do rodziny należą nasi bliscy- mama, tata, rodzeństwo, dziadkowie. Każda rodzina jednak jest inna. Na przykład nie każdy ma brata, czasem dzieci wychowuje babcia, czasem ciocia lub rodzice zastępczy. Do rodziny możemy zaliczyć osoby, które się o nas troszczą i nas kochają oraz nasze pupile)
– Co to znaczy kochać? (lubimy się, szanujemy, słuchamy siebie nawzajem, pomagamy sobie, opiekujemy się sobą)
– Jak możemy pokazać naszą miłość? (Możemy powiedzieć “kocham Cię”, możemy zrobić coś miłego dla osoby, którą kochamy.
– Co można robić w rodzinie? - Zabawa ruchowa: „Rodzina w ruchu”
A]
Dzieci naśladują:
Tata niesie zakupy (idziemy wolno i ciężko),
Mama zamiata (machanie rękami),
Siostra tańczy (kręcimy się),
Dziadek czyta (siad i udawane czytanie),
Babcia piecze (kręcimy rękami jak łyżką w misce).B]
Czy tylko tata nosi zakupy? Czy tylko mama sprząta w domu?
Sprawdźmy teraz, jak to wygląda u każdego z nas. Po prawej stronie sali rozwiesimy napis mama, a po lewej tata. Ja będę czytała różne czynności, jakie wykonuje się w domu. Waszym zadaniem jest stanąć po prawej stronie, jeśli u was w domu częściej robi to mama. Po lewej stronie- jeśli częściej robi to tata. Jeśli robią to wspólnie- stajecie po środku
-Gotowanie obiadu
-Robienie zakupów spożywczych
-Zmywanie naczyń
-Odkurzanie
-Wyrzucanie śmieci
-Wieszanie prania
-Składanie ubrań
-Czyszczenie łazienki
-Naprawianie czegoś w domu (np. kran, zabawka)
-Podlewanie kwiatków
-Czytanie bajki na dobranoc
-Pomaganie w lekcjach/starszemu rodzeństwu
-Zabawa z dziećmi
-Wychodzenie z psem lub karmienie zwierząt
-Ścieranie kurzu
-Odbieranie dzieci z przedszkola
-Robienie kanapek/śniadania
-Sprzątanie zabawek.
C]
Wnioski z zabawy:
Aby rodzina funkcjonowała dobrze, musi ona działać jak drużyna. Cżłonkowie rodziny muszą sobie pomagać wykonywać różne obowiązki w domu. A wy pomagacie rodzicom? Dlaczego jest to ważne? (Pomagając pokazujemy, że kochamy rodziców i dzięki naszej pomocy oni mogą chwilę odpocząć lub mają więcej czasu na zabawę z nami. Ważne jest, aby sprzątać swoje zabawki i pomagać w obowiązkach w rodzinie aby działać jak drużyna.
- Wprowadzenie litery „C” C jak całus
Nauczyciel zapisuje literę „C” na tablicy.
Dzieci „zapisują” literę palcem w powietrzu, na dywanie, na ścianie.
- Obrazki z przedmiotami na literę „C”
- Zadania grafomotoryczne- litera C
- Przerwa 10:20- 10:40
- Ja mam, kto ma?
Dzieci dostają kartonik z obrazkami. Wypowiadają słowa ja mam- nazwa rzeczy na obrazku, Kto ma?- nazwa rzeczy na kolejnym obrazku. Dzieci w skupieniu wypatrują szukanych przedmiotów na obrazkach. - Czym jest wdzięczność?- rozmowa kierowana i odsłuchanie piosenki
ZoZi – Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato! (z płyty “Ważne sprawy”) - „Dłoń wdzięczności”
Dzieci pokazują na paluszkach:
Kciuk: za co dziękuję mamie
Wskazujący: tacie
Środkowy: babci
Serdeczny: dziadkowi
Mały: innym bliskim (np. rodzeństwo, piesek)
- Piosenka z pokazywaniem
TO MOJA MAMA – piosenka W PODSKOKACH | 2025 | DZIEŃ MATKI - Ćwiczenia logopedyczne
Pan Języczek odwiedza rodzinę – witają się różnie:
Z babcią całus (cmokanie)
Z dziadkiem ziewanie (szerokie otwieranie buzi)
Z mamą uśmiech (rozciąganie ust)
Z tatą – nadymanie policzków
Z ciocią- parskanieZ wujkiem- kląskanie
Z siostrą- wypina językZ bratem – macha- wypina i chowa język
A wy jak witacie się z rodziną? - Zadania grafomotoryczne
Dzieci po śladzie zapisują wyraz MAMA i TATA, podejmują próbę samodzielnego napisania wyrazów. - Praca plastyczna: „Zakładka do książki z kwiatkiem”
Dzieci dostają kartonik w którym dziurkaczem wycinają kółeczka. Następnie przeplatają przez kółka zieloną i fioletową włóczkę tworząc kwiatek. Na koniec tworzą frędzelek.
Muzyka podczas pracy:
Małe TGD – Dzień Mamy
Małe TGD – Dzień Taty - Podsumowanie na dywanie i piosenka na pożegnanie