Scenariusz zajęć
Data: 08.02.2025
Temat: „Co to znaczy kochać?”
Nauczyciel prowadzący: Angelijuka Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne
1.Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia.
2. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zapisu własnego imienia
3. Doskonalenie percepcji słuchowej poprzez dokonanie analizy i syntezy sylabowej
4. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wiersza i wypowiadania się na temat utworu literackiego..
5. Rozwijanie motoryki małej
Cele operacyjne
Dziecko:
zapoznaje się z definicją następujących słów: ”miłość” i ”przyjaźń”, a także tym, co oznacza wyrażenie ”kocham Cię”. Uczy się rozróżniać te pojęcia i stosować w odpowiednich dla nich kontekstach sytuacyjnych, itp.
dokonuje analizy oraz syntezy sylabowej wyrazów,
wykonuje pracę plastyczną na zadany temat.
uważnie słucha odczytany wiersz oraz odpowiada na pytania go dotyczące
rozpoznaje zapis swojego imienia
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów, pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
gitara, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na literę „S”,flamastry, pacynka, naklejki, włóczka, serca wycięte z kartonu
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie
D G A
Witamy się klaskaniem,
klaskaniem, klaskaniem,
Witamy się klaskaniem,
Raz, Dwa, Trzy.
o Witamy się bębnieniem,
o Witamy się tupaniem,
o Witamy się buziakiem,
o Witamy się machaniem.
2. Powitanie- krótka rozmowa wstępna.
3. Wiersz Agaty Dziechciarczyk „Kolor Miłości”
Kolor czerwony
Dziś z nami gości
Walentynkowy
Kolor miłości
Czerwone róże
Czerwone stroje
Czerwone serca
Moje i Twoje
W kolorze maków
Balony czerwone
Laurki w tym samym
Kolorze zrobione
Ten kolor dzisiaj
Jest dokoła
Bo miłość każdego
Do siebie dziś woła
-O jakim kolorze jest mowa w wierszu?
-Co czerwonego zostało wymienione w wierszu?
-Czego oznaką jest kolor czerwony?
-Co to znaczy, że miłość nas do siebie woła?
4. Rozmowa prowadzona- walentynki
N: Co to są walentynki?
O walentynkach opowie nam więcej Papużka Pati.(Pacynka)
Przylatuje Papużka Pati i siada na brzegu stołu
PP:
Walentynki to dzień, w którym ludzie okazują sobie miłość i przyjaźń. Zwykle obchodzimy je 14 lutego. Można wtedy wysłać kartki z serduszkami, dawać drobne upominki, jak kwiatki czy cukierki, albo po prostu powiedzieć “kocham cię” lub “lubię cię” bliskim osobom.
Walentynki to dzień, w którym można pokazać, jak bardzo zależy nam na naszych rodzicach, rodzeństwie, przyjaciołach i nawet nauczycielach. Wiele osób obdarowuje się pięknymi kartkami, a dzieci często robią dla swoich kolegów i koleżanek kolorowe rysunki.
Chociaż Walentynki są kojarzone z zakochanymi parami, wcale nie musimy tego dnia mówić o miłości tylko do chłopca czy dziewczynki, ale również o miłości do rodziny czy przyjaciół. To piękny dzień, by okazać życzliwość każdemu!
PP: Czym jest miłość? Może piosenka pomoże nam się dowiedzieć?
https://www.youtube.com/watch?v=e4PVuPfCQzU piosenka “Agata Świętoń – Miłość”
N: A co to znaczy kochać? Jak można okazać miłość drugiej osobie?
Do czego służy serce? Kto wie?
PP: Ja wiem! Ja wiem!
Serce to bardzo ważny narząd w naszym ciele. Jest jak mała pompka, która działa przez cały czas, nawet kiedy śpimy! Jego zadaniem jest pompowanie krwi do całego ciała. Krew przynosi do naszych mięśni i organów tlen i jedzenie, które pomagają nam rosnąć i czuć się dobrze.
Ale serce to nie tylko część ciała, to także symbol miłości. Kiedy mówimy, że “kochamy kogoś całym sercem”, to znaczy, że bardzo nam na tej osobie zależy i chcemy ją mocno przytulić, pomóc jej, troszczyć się o nią.
Więc, serce pomaga nam żyć, ale też przypomina, jak ważne jest, aby dbać o siebie i o innych, i być dla siebie miłymi.
5. “S” Jak serce
– Nauczyciel zapisuje literę S na tablicy.
– Dzieci wspólnie z Nauczycielem „zapisują” literę palcem: w powietrzu, na dywanie, na ścianie
6. Obrazki z przedmiotami na literę „S”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel podaje w kolei worek w którym znajdują się obrazki. Dzieci po kolei losują jeden z obrazków i wspólnie mówią co na nim jest. Analiza sylabowa
7. Zadania grafomotoryczne- litera S
8. Przerwa
9. Biblioteka
10. Znajdź swoje serduszko
Pośrodku sali jest brystol na którym narysowane są kontury serc. Dzieci poszukują serca ze swoimi imionami rozmieszczonego w sali. Następnie ich zadaniem będzie kolejno podchodzenie i przykładanie serduszek tam, gdzie pasują.
11. Zabawa wyciszająca
-Wiesz jak bije serce twe? – dotykamy dłonią miejsce, gdzie znajduje się serce lub rysujemy palcem kształt serca
-BUM-BUM BUM-BUM BUM-BUM – wyklaskujemy rytm dłońmi lub uderzamy rytmicznie w klatkę piersiową
-Choć i przyłóż uszko swe! – dotykamy swoje ucho
-UM-BUM BUM-BUM BUM-BUM – wyklaskujemy rytm dłońmi lub uderzamy rytmicznie w klatkę piersiową
-Słuchaj jak dzielnie pracuje – ruszamy rękami jak przy lokomotywie
-UM-BUM BUM-BUM BUM-BUM – wyklaskujemy rytm dłońmi lub uderzamy rytmicznie w klatkę piersiową
-Krew w naszym/całym ciele pompuje – dotykamy ciała w różnych miejscach/przebiegamy po ciele ręką, plauszkami
-UM-BUM BUM-BUM BUM-BUM – wyklaskujemy rytm dłońmi lub uderzamy rytmicznie w klatkę piersiową
-Serce skrywa wielką moc – Rysujemy w powietrzu wielkie serce
-UM-BUM BUM-BUM BUM-BUM – wyklaskujemy rytm dłońmi lub uderzamy rytmicznie w klatkę piersiową
-Wciąż pracuje dzień i noc! – „mrugamy” paluszkami na dzień, udajemy, że śpimy na noc (przykładamy złożone dłonie do policzka, zamykamy oczy)
-UM-BUM BUM-BUM BUM-BUM – wyklaskujemy rytm dłońmi lub uderzamy rytmicznie w klatkę piersiową
12. Serduszko dla bliskiej osoby
-Dzieci dostają kartonowe serduszka i czerwoną włóczkę
-Zadaniem dzieci jest owinięcie włóczką serduszek
13. Podsumowanie na dywanie i piosenka na pożegnanie