05.10.2024 Ubrania na jesienne chłody

84

Scenariusz zajęć

Data: 05.10.2024

Temat: Ubrania na jesienne chłody

Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska

Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka

Grupa wiekowa: 3-4 lata

Czas trwania: 9:30-11:20

Cele główne:

– Uświadomienie dzieciom konieczności ubierania się stosownie do panujących warunków atmosferycznych.
– Usprawnianie motoryki małej
– Kształtowanie umiejętności rozpoznawania liter
– Wdrażanie dziecka do zachowań i reguł przyjętych w grupie podczas zadań – zgłaszanie się
– Rozwijanie aktywności twórczej dzieci

Cele operacyjne:
Dziecko:
– wybiera ubrania zgodne ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi
– Rozpoznaje wyrazy rozpoczynające się głoską „a”
– wskazuje ubranie odpowiednie do pory roku,
– Poszerza słownictwo
– Ćwiczy wypowiadanie się na konkretny temat
– Cierpliwie czeka na swoją kolej, zgłasza się do odpowiedzi
– Uczestniczy w zabawach ruchowych
– Prawidłowo wymawia głoskę „a”
– Wyklaskuje i liczy sylaby w wyrazach

Formy: zbiorowa, indywidualna,

Metody: obserwacja, pokaz, zadań stawianych dziecku, burza mózgów, pogadanka, aktywnego słuchania, instrukcje nauczyciela, praca z obrazkami,

Środki dydaktyczne: gitara, folia, flamastry, obrazki z przedmiotami na literę „A”, obrazki z ubraniami, obrazki z pogodą, narysowane duże słońce i śnieżynka, wycięte z kartonu literki „A”, spryskiwacz z wodą,

Przebieg zajęć:


Wstęp- przywitanie

  1. Piosenka na powitanie
    D
    Witamy się klaskaniem
    G A
    klaskaniem, klaskaniem
    D
    Witamy się klaskaniem
    G A      D
    Raz, Dwa TrzyWitamy się bębnieniem…
    Witamy się tupaniem…
    Witamy się buziakiem…
    Witamy się machaniem
  2. Przedstawienie się
    C C
    Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka).
    C          G           C         G
    Jak się masz? Jak się masz?
    G                                      G
    Wszyscy Cię witamy, rączką Ci machamy.
    G                   C        G                  C
    Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
  3. Rozmowa na przywitanie
    Nauczyciel pyta dzieci po kolei jak się dzisiaj czują oraz czy jest o czym chciałby by powiedzieć. Omawiamy również ubrania, które mamy na sobie.
  4. Nazywamy części garderoby:
    Dzieci mają ilustracje ubrań. Każde dziecko mówi, co ma na obrazku, np.: czarną czapkę, niebieskie spodenki, kolorowy szalik, żółte kalosze itp.
  5. Dobieramy ubrania do pogody.
    Dzieci mają różne obrazki z ubraniami. Nauczyciel pokazuje obrazek z pogodą. Dzieci, które mają pasujące ubrania do tej pogody podnoszą ręce z obrazkami.
  1. Zadania z obrazkami ubrań „Porządki w szafie” – zabawa dydaktyczna. Dzieci odkładają obrazki z ubraniami do odpowiedniej „szafy”. Oddzielamy ubrania na lato, jesień i zimę. Nauczyciel wiesza po dwóch stronach klasy kartki. Jedna ze słońcem i jedna ze śnieżynką. Pokazuje obrazki ubrań, a dzieci decydują, czy jest ubranie na lato, a może na zimę. A może nie pasuje ani tu ani tu a może i tu i tu?Dodatkowe pytania:
    Jak inaczej można posegregować/ podzielić ubrania?
    Jak ułożone są wasze ubrania w szafie? Może bluzki do bluzek, spodnie do spodni? Jak inaczej można podzielić ubrania? Może kolory? Dlaczego porządek w szafie jest ważny?
  2. Masażyk w pochmurny dzień
    Dzieci siedzą z wyciągniętymi nogami przed sobą. Nauczyciel pokazuje gesty, które dzieci odtwarzają na swoich nogach.
    -Pewnego jesiennego dnia, kiedy na niebie jasno świeciło słońce (nauczyciel palcami rysuje promienie słońca na nogach)
    – Nagle pojawiły się chmury (nauczyciel „rysuje” chmury pięściami)
    – I zaczął padać drobniutki deszczyk (nauczyciel delikatnie uderza palcami w uda, łydki i stopu)
    – Zaczęło bardzo mocno wiać (Nauczyciel dynamicznie uderza dłońmi w uda)
    – Rozpętała się burza (Nauczyciel uderza pięściami w podłogę)
    – Na szczęście burza ustała, zostały tylko kałuże w których można skakać ( Nauczyciel dwoma palcami „skacze” po nogach.
  1. Aktywne słuchanie- Batti Strauss
    Dzieci wykonują proste gesty w rytm piosenki.1. Przyszedł do nas wrzesień,a z nim Pani Jesień
    Bim, bam, bom, Bim, bam, bom.
    Kosz kolorów miała. Listki malowała.
    Bim, bam, bom, Bim, bam, bom.Ref. Jesień, jesień, jesień – co nam dziś przyniesie?
    Pędzlem namaluje kolorowy świat.
    Jesień, jesień, jesień – co nam dziś przyniesie?
    Wiatr zawieje, deszcz popada.
    Kapu, kapu, kap.
    Jesień, jesień, jesień …

    2. Włosy wiatr poplątał,
    listki nam posprzątał,
    Bim, bam, bom, Bim, bam, bom.
    Dmucha sobie z góry.
    Poprzeganiał chmury.
    Bim, bam, bom, Bim, bam, bom.

    Ref. Jesień, jesień, jesień …

    3. Deszcz zapukał w okno.
    Patrzcie! Listki mokną!
    Bim, bam, bom, Bim, bam, bom.
    Weź parasol w rękę.
    Zanuć dziś piosenkę!
    Bim, bam, bom, Bim, bam, bom.

  2. Praca plastyczna „Pogoda za oknem”
    Dzieci malują flamastrami na folii. Następnie spryskują folię wodą i odznaczają malunek na kartce.
  3. Przerwa
  4. Opowiadanie: „Choroba Ani”
    nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie pt: „Choroba Ani”
    Opowiadanie:
    Pewnego zimowego dnia Ania obudziła się wcześnie rano. Zajrzała przez okienko i zauważyła, że w nocy napadało bardzo dużo śniegu. – Ojej jak wspaniale! Jest śnieżek i świeci piękne słoneczko! – wykrzyknęła z radością i wyskoczyła z łóżeczka. Pobiegła do kuchni i szybciutko zjadła śniadanie. Zaraz potem poprosiła mamę, czy może wyjść na podwórko. Mama spojrzała na pusty talerzyk po śniadaniu i powiedziała: – Oooo ! Widzę, że zjadłaś całe śniadanko, więc oczywiście się zgadzam. W tym momencie rozległ się płacz – to młodszy brat Ani właśnie się obudził. – Zaraz pomogę Ci się ubrać, tylko sprawdzę co się dzieje – powiedziała mama. – Nie trzeba mamusiu, jestem już przecież duża i sama się ubiorę. Mama poprosiła Anię aby ubrała się cieplutko, bo jest duży mróz. Niestety Ania widząc piękne słoneczko za oknem, nie posłuchała rady mamy. Kiedy mama zajęła się młodszym bratem, dziewczynka wyszła na podwórko w swojej ulubionej sukience. Po chwili zabawy na śniegu Ania poczuła jak szczypią ją ręce, jak zmarzły jej uszy, jak lodowaty zrobił się jej nos. Cała zaczęła się trząść z zimna. – Ojej! Brrrrrr – cała dygotała. Zaczęła żałować, że nie posłuchała mamy i szybciutko pobiegła do domu. Kiedy tylko stanęła w drzwiach, zmartwiona mama chciała ją ogrzać i podała jej ciepłą malinową herbatkę. Mimo to wieczorem Ania leżała w łóżku z gorączką i katarem. Co chwilę kichała, co chwilę smarkała, a mama się nią opiekowała. Następnego ranka już obie z mamą były przeziębione.- Jaka pora roku była w opowiadaniu?
    – Jak miała na imię dziewczynka?
    – Dlaczego Ania się rozchorowała?
    – Dlaczego mama się rozchorowała?
    – Do kogo wybieramy się kiedy jesteśmy chorzy?
  5. „ Jak kichać , żeby nie rozsiewać zarazków?”
    Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przedstawia i omawia sposoby „bezpiecznego” kichania i kaszlenia.
    Utrwalają sposoby „bezpiecznego” kichania i kaszlenia (przy kichaniu zasłaniamy buzię i nos chusteczką, jeżeli jej nie mamy zginamy łokieć a usta i nos chowamy w zgięcie łokcia).
  1. „ Kichamy”- zabawa przy muzyce.
    Dzieci biegają po sali przy piosence. Na pauzę zatrzymują się i pokazują sposób „ bezpiecznego” kichania lub kaszlenia.
  2. Szukanie literki A
    Nauczyciel pokazuje literkę A. Dzieci szukają literek rozwieszonych w Sali. Te dzieci, które znajdą siadają w kole.
  3. 15. Wyrazy na literę ANauczyciel wymawia wyrazy. Wspólnie z dziećmi wskazuje wyrazy z na literkę A podnosząc literkę do góry.
    Przykładowe wyrazy: Aligator, Okno, Aparat, Agrafka, Sok, Krzesło,
  4. Zadania z obrazkami
    Nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki przedmiotów, które zaczynają się na literkę „A”. Dzieci po kolei opowiadają co jest na ich obrazku. Wspólnie dzielimy wyrazy na sylaby.
  5. Pożegnanie piosenką