Scenariusz zajęć
Data: 04.01.2025
Temat: „Skąd się bierze śnieg?”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne:
– Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi
– Wprowadzenie litery „P”
– Posługiwanie się znakami porównania
– Usprawnianie motoryki małej i dużej
– Usprawnianie chwytu prostego i wprowadzanie chwytu pęsetowego
Dziecko:
– Wypowiada się na temat świąt oraz prezentów w czasie przeszłym,
– Wie czym jest śnieg i jak powstaje
– Przelicza przedmioty
– Zna znak większości i mniejszości oraz znak równości i potrafi go stosować
– Rozpoznaje literę „P”,
– „Zapisuje” literę „P” w powietrzu oraz palcem na różnych powierzchniach,
– Słucha opowiadania i odpowiada na pytania dotyczące jego treści
– Ćwiczy koordynację oko-ręka oraz motorykę małą
Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
- obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów, pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
- gitara, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na literę „P”, ilustracje przedstawiające powiększone płatki śniegu, śnieg, duże plastikowe pudła, barwniki spożywcze, duża papierowa kostka, czarne kartki a5, czarne kartki a5 z szablonami śnieżynek, waciki, papierowe elementy bałwanka, walizka z zabawkami,
Przebieg zajęć:
Wstęp – przywitanie
- Piosenka na powitanie
Witamy się klaskaniem,
klaskaniem, klaskaniem,
Witamy się klaskaniem,
Raz, Dwa, Trzy.
- Witamy się bębnieniem,
- Witamy się tupaniem,
- Witamy się buziakiem,
- Witamy się machaniem.
- Powitanie- rozmowa kierowana o świętach i prezentach
- „Dlaczego pada śnieg?” – słuchanie opowiadania
Forma – dzieci siedzą wygodnie w kole, a nauczycielka czyta opowiadanie:Spogląda Miś w okno, a na dworze wirują płatki śniegu lekko spadając na ziemię. Za Misiem staje mamusia.
– Pięknie prawda?
– Przecież z chmurek zawsze padał deszcz– dziwi się Miś.
Mamusia się uśmiecha:
– Kiedy na dworze jest ciepło pada deszcz. Teraz nastała zima. Popatrz, po niebie płyną chmury, w których znajdują się tysiące kropelek wody. W górze jest bardzo zimno dlatego małe kropelki zamieniają się w kryształki lodowe. Są one bardzo, bardzo malutkie i delikatne. Kiedy połączą się ze sobą nie są już takie lekkie, żeby unosić się w powietrzu. Zamieniają się w płatki śniegu o różnych pięknych wzorach i spadają na ziemię. Mówimy wtedy, że pada śnieg.
– Chciałbym dotknąć takiej gwiazdki – wzdycha Miś.
– Zatem chodźmy na spacer – po chwili mamusia i Miś w czapkach, szalikach i butach z futerkiem maszerują do parku.
– Śniegowa gwiazdka, złapię ją – Miś wyciąga łapkę.
Niestety gwiazdka na łapce Misia od razu zamienia się w kropelkę wody.
– Ojej, zniknęła– dziwi się Miś.
– Widzisz Misiu – twoja łapka jest ciepła, dlatego zimny płatek śniegu ogrzał się i zamienił w wodę. Nie martw się, chodźmy do domu po sanki. Będziemy podziwiać śniegowe gwiazdki podczas zabawy.
Miś podaje mamusi łapkę i wesoło maszeruje. Teraz już wie, dlaczego zamiast deszczu pada śnieg.Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat treści opowiadania:
- Co Miś widział za oknem?
- Czemu Miś chciał wyjść na spacer? Czy mu się to udało?
- Co się stało z gwiazdką?
- Skąd się bierze śnieg? (Śnieg powstaje w chmurach. Kiedy jest zimno to kropelki wody, które znajdują się w chmurach zmieniają się w kryształki lodu. Czyli śnieg to opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu głównie w kształtach gwiazdek.)
- Oglądanie płatków śniegu, rozmowa o kształtach
Dzieci obserwują wydrukowane w powiększeniu kształty płatków śniegu. Następnie nauczycielka pyta dzieci: Jak wyglądają płatki śniegu? Co mają wspólnego, a czym się różnią? Czy widzicie, że składają się z maleńkich drobinek lodu? Czy widzicie dwa takie same płatki śniegu? Po jakimś czasie nauczycielka wyjaśnia, że nie ma dwóch takich samych płatków, każdy jest inny. - „Płatki śniegu” – zabawa ruchowa
– Dzieci – „płatki śniegu” poruszają się wolno, delikatnie, lub wirują w zamieci w rytm utworu: „Zima” A. Vivaldiego. Na przerwę w muzyce „płatki śniegu” powoli opadają na podłogę i kładą się na dywanie. Zabawę powtarzamy 4-5-krotnie. - „Śnieżynki” – zabawa matematyczna – znaki porównywania
– nauczycielka układa na dywanie białe pompony – „kulki śniegu”, kostkę do gry oraz kartoniki ze znakami matematycznymi (Znak większości i mniejszości oraz równości. Oba przyozdobione oczami- pingwiny). Nauczyciel rzuca kostką u układa tyle pomponów, ile jest kropek na kostce. Następnie zaprasza kolejne dzieci, by robiły to samo. Następnie zadaniem dziecka jest ustawienie pomiędzy odpowiedniego znaku porównania. Za każdym razem sprawdzamy poprawność wykonania zadania.
Wytłumaczenie: Pingwinek zawsze odwróci się otwartym dziobem tam, gdzie jest więcej kulek lodów, bo bardzo je lubi. Jeśli jest ich tyle samo, to stanie przodem i będzie się zastanawiał. - Litera P – wprowadzenie
– Nauczyciel zapisuje literę P na tablicy.
– Dzieci wspólnie z Nauczycielem „zapisują” literę palcem: w powietrzu, na dywanie, na ścianie, na plecach nauczyciela. - Obrazki z przedmiotami na literę „P”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel pokazuje obrazki i wskazuje na dziecko, które będzie zgadywało, co się na nim znajduje. Nauczyciel za każdym razem zaczyna zdanie: „P” jak…(np. Pingwin) Analiza sylabowa trudnych wyrazów (Pancernik, Pterodaktyl itp.) - Przerwa
- „Jaki jest śnieg?” – eksperymenty ze śniegiem
Nauczycielka proponuje dzieciom eksperymenty związane ze śniegiem:
– Napełnienie szklanki śniegiem i odłożenie w ciepłe miejsce- po zabawie ze śniegiem, dzieci wspólnie ustalają, co stało się ze śniegiem w szklance.
– Sprawdzamy jaki jest śnieg- zimny, mokry
– Dzieci przyglądają się śniegu, znajdują śnieżynki
– Lepimy kulki ze śniegu
– Mieszanie kolorów w śniegu (użycie barwników spożywczych do zabarwienia śniegu)
– Zabawa dowolna ze śniegiem - Praca plastyczna- śnieżynki
Dziecko z pomocą nauczyciela umieszcza klej na kartce a następnie przysypuje go solą.
Chwyt prosty – polega na uchwyceniu przedmiotu całą dłonią, co może być wspomagane podczas przesypywania soli, gdy dziecko trzyma worek z solą, kubek lub inne naczynie do przesypywania. To ćwiczenie rozwija ogólną sprawność manualną i kontrolę nad ruchem dłoni.
Chwyt pęsetowy – jest doskonalony, gdy dziecko próbuje przesypywać sól palcami, używając kciuka i palca wskazującego, co jest klasycznym przykładem chwytu pęsetowego. Takie ćwiczenia pomagają w rozwijaniu precyzyjności i siły mięśni małych rąk, co jest bardzo ważne dla umiejętności pisania czy posługiwania się sztućcami. - „Pada śnieg” – zabawa ruchowa do wiersza
– nauczycielka wypowiadając słowa wiersza wykonuje odpowiednie czynności, dzieci powtarzają za nauczycielką wykonując takie same ruchy:
Pada, pada, pada śnieg, (naśladujemy palcami ruch padającego śniegu)
I wieje, wieje wiatr. (wyciągamy ręce w górę, naśladujemy drzewa poruszające się na wietrze)
Chociaż wkoło zima zła, (zataczamy przed sobą rękami koła)
Idę sobie w świat. (maszerujemy w miejscu)
Krok do przodu, (wykonujemy krok do przodu)
Dwa do tyłu (wykonujemy dwa kroki do tyłu)
Oraz w prawo skok. (skaczemy obunóż w prawo)
I choć mrozik szczypie w uszy, (masujemy rękami uszy)
Nie martwi mnie to. (klaszczemy) - Praca plastyczna- bałwanki
Dzieci przyklejają na kartce elementy w taki sposób, aby powstał bałwanek. - Zabawa dowolna- Magiczna walizka Basi
- Podsumowanie zajęć i pożegnanie