Scenariusz zajęć
Data: 01.03.2025
Temat: „Współpraca się opłaca”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne
1. Rozwijanie umiejętności współpracy i pracy w grupie, integracja grupy
2. Doskonalenie percepcji słuchowej poprzez dokonanie analizy i syntezy sylabowej
3. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu i wypowiadania się na jego temat
4. Rozwijanie motoryki małej i dużej
5. Wprowadzenie litery „G”
Cele operacyjne
Dziecko:
• wie czym jest współpraca, wymienia jej zalety
• dokonuje analizy oraz syntezy sylabowej wyrazów,
• wykonuje pracę plastyczną współpracując z resztą grupy.
• uważnie słucha odczytany teskt oraz odpowiada na pytania go dotyczące
• rozpoznaje literę „G”
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów,
pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
gitara, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na literę „G”, klej, kolorowe paski papieru, obrazki ze zwierzętami
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie
Witamy się klaskaniem,
klaskaniem, klaskaniem,
Witamy się klaskaniem,
Raz, Dwa, Trzy.
Witamy się bębnieniem,
Witamy się tupaniem,
Witamy się buziakiem,
Witamy się machaniem.
Witamy się skakaniem
Witamy się kręceniem
D G A
2. Powitanie na dywanie
Rozmowa wstępna o temacie zajęć, Przypomnienie zasad
3. Teatrzyk kamishibai- o dwóch ptaszkach
4. Eksperyment z wodą
5. Czym jest współpraca- rozmowa na dywanie
Mrówki – Mrówki są doskonałym przykładem współpracy. Pracują razem, aby
zbierać jedzenie i budować swoje gniazda. Możesz opowiedzieć o tym, jak mrówki
tworzą długie linie, aby przenieść duże kawałki jedzenia, które są za ciężkie dla
jednej.
Lwy i hieny – Lwy i hieny, mimo że mogą się nawzajem nie lubić, czasem
współpracują, gdy chodzi o wspólne polowanie na duże zwierzęta. Pokazuje to,
jak czasami zwierzęta współdziałają, by przetrwać.
Delfiny – Delfiny są znane z tego, że współpracują w grupach, aby łapać ryby.
Tworzą tzw. „sieci” z bąbelków powietrza, które pomagają im łapać ryby w
zbiorowiskach. To pokazuje, jak wspólna praca pomaga w zdobywaniu jedzenia.
Słonie – Słonie współpracują, aby pomóc starszym lub chorym osobnikom w
stadzie. Na przykład, młodsze słonie mogą pomagać starszym przejść przez
trudne tereny, co pokazuje, jak ważna jest opieka i wspieranie innych.
Pszczoły – Pszczoły pracują razem w ulu, zbierając nektar, który następnie
zamieniają w miód. Każda pszczoła ma swoje zadanie, ale razem tworzą coś
większego – ul pełen miodu.
6. G jak… Grubodziób
Pamiętacie jak nazywał się ptak, który pomógł wrzucać kamyczki? Grubodziób.
-Grubodziob ma wielki dziób! – Grubodzioby mają bardzo duży, szeroki dziób,
który pomaga im w jedzeniu twardych nasion i owoców.
-Uwielbiają nasiona – Grubodzioby jedzą głównie nasiona roślin, ponieważ ich
dziób jest przystosowany do łamania twardych skorup. To jak małe narzędzie do
otwierania orzechów!
-Mieszkają w lasach i ogrodach – Można je spotkać w lasach, ogrodach, a także
w parkach. Często latają z gałęzi na gałąź, szukając nasion.
-Grubodzioby są bardzo towarzyskie – Lubię przebywać w grupach i często
spotykają się z innymi ptakami, by wspólnie szukać jedzenia.
7. Wprowadzenie litery G
Nauczyciel zapisuje literę G na tablicy. Wspólnie z dziećmi zastanawia się z czym
może kojarzyć się ta litera, co przypomina. Dorysowuje różne elementy tak, aby
powstał różne obrazki z litery G. Dzieci zapisują w powietrzu, a następnie palcem
na dywanie literę G
8. Literka G- obrazki
Nauczyciel rozkłada obrazki grafiką do dołu. Dzieci kolejno w kole wybierają
obrazek, który odwrócą. Po odwróceniu zgadujemy co jest na obrazku.
Wyklaskujemy sylaby
9. Zadania grafomotoryczne litera G
10.Przerwa
11.Biblioteka
12. Omówienie strojów na dywanie
13.Zabawy w kole
Podajemy świnkę- Dzieci, niczym mrówki, podają sobie maskotkę świnkę na różne sposoby.
– Wysoko
– Nisko
– Między nogami
– Szybko
– Bardzo powoli
– Udajemy, że świnka jest bardzo ciężka
– Podczas podawania świnki wymawiamy głoskę z
– Podajemy świnkę w ciszy
Świnka krąży w kole. Na znak stop dzieci przestają ją podawać, a dziecko, które
aktualnie trzyma świnkę musi zachrumkać.
14.Wspólne układanie wieży z klocków
Dzieci podchodzą po kolei i dokładają klocki tak, aby powstała wieża. Próbujemy
zbudować jak najwyższą wieżę. Aby to się udało, trzeba ją przytrzymywać aby nie
się przewróciła.
15.Zabawa taneczna w/g Batii Strauss „Le Basque”.
Dzieci zamieniają się w kotki, które próbują złapać motyla. Na różne akcenty w
piosence dzieci wykonują różne czynności.
– Biegną paluszkami po nogach goniąc motyla
– Klaszczą, próbując złapać motyla
– Wyciągają ręce do góry i schylają się w dół próbując złapać motyla
16.Wspólna praca plastyczna- karnawałowy klaun
Dzieci dostają kolorowe paski, z których sklejają kółka.
Następnie podchodzą po kolei i przyklejają „włosy” klaunowi.
Wspólnie zdjęcie
17.Zabawa ruchowa FIGURKI
18. Taniec dowolny
18.Zakończenie zajęć na dywanie i piosenka na pożegnanie
19.Koncert