Scenariusz zajęć
Data: 01.02.2025
Temat: „Wesoły Karnawał – Zabawa, Maski i Balony!”
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Czas trwania: 9:30-11:50
Cele główne
1. Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia.
2. Rozwijanie umiejętności stosowania liczebników porządkowych w sytuacjach zadaniowych.
3. Doskonalenie percepcji słuchowej poprzez dokonanie analizy i syntezy sylabowej
4. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wiersza i wypowiadania się na temat utworu literackiego
5. Utrwalenie umiejętności posługiwania się określeniami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni (na, pod, za, w, obok, nad)
6. Rozwijanie motoryki małej, dużej oraz poczucia rytmu
7. Kultywowanie tradycji związanych z karnawałem
Cele operacyjne
Dziecko:
- wie, co to jest karnawał i co się z nim kojarzy
- dokonuje analizy oraz syntezy sylabowej wyrazów,
- prawidłowo reaguje na umówione sygnały w zabawie,
- wykonuje pracę plastyczną na zadany temat.
- uważnie słucha odczytany wiersz oraz odpowiada na pytania go dotyczące
- prawidłowo określa położenie przedmiotów stosując odpowiednie przyimki relacji przestrzennych
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
obserwacja, pokaz, zadania stawiane dziecku do wykonania, burza mózgów, pogadanka, kierowania aktywnością dziecka, rozmowa kierowana, instruktaż
Środki dydaktyczne:
gitara, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na literę „T”, ilustracje przedstawiające przedmioty kojarzące się z karnawałem, białe maski,flamastry, pacynka, naklejki, kolorowe pióra, kolorowanki z literą “T”
Przebieg zajęć:
- Piosenka na powitanie
D G A
Witamy się klaskaniem,
klaskaniem, klaskaniem,
Witamy się klaskaniem,
Raz, Dwa, Trzy.
o Witamy się bębnieniem,
o Witamy się tupaniem,
o Witamy się buziakiem,
o Witamy się machaniem.
- Powitanie- krótka rozmowa wstępna.
- Co to jest karnawał?- burza mózgów
- “Z czym kojarzy Ci się karnawał?- zabawa dydaktyczna.
N:Karnawał to czas, kiedy wszyscy się bawią, tańczą i mają radosne, kolorowe przebrania. To taki specjalny okres, kiedy organizowane są zabawy, parady i baliki, a wszyscy mogą ubrać się w różne ciekawe stroje, jak np. księżniczki, piraci, zwierzątka czy bohaterowie. W karnawale panuje radość, muzyka i śmiech! - Słuchanie wiersza M. Terlikowskiej, pt. : ” Bal baloników”
Był sobie raz balonik,
niebieski w kropki złote.
Nie umiał wcale latać,
choć wielką miał ochotę.
Aż przyszła noc gwiaździsta,
noc tańca i muzyki.
Tej nocy sam karnawał
sprzedawał baloniki.
Na złotych były nitkach,
Na cienkich, srebrnych sznurkach.
Fruwały i tańczyły
leciutko niby piórka.
Już całe miasto tańczy
walczyka w takt muzyki.
Wirują nad głowami
wesołe baloniki.
-Jaki był balonik, o którym mówi wiersz?
-Czy balonik umiał latać?
-Co balonik chciał zrobić, mimo że nie umiał latać?
-Co się stało w nocy, która jest opisana w wierszu?
-Kto sprzedawał baloniki?
-Jak wyglądały sznurki, do których przyczepione były baloniki?
-Co robiły baloniki w nocy?
-Jakie tańce tańczyły baloniki?
-Czy baloniki fruwały same, czy były z kimś?
-Jakie uczucia budzi w tobie obrazek baloników tańczących w powietrzu?
- ” Zamień się w daną postać”- zabawa pantomimiczna.
Dzieci tańczą do piosenki. Na przerwę w muzyce, nauczyciel podaje nazwę zwierzęcia lub osoby. Zadaniem dzieci jest wcielenie się w daną rolę i wykonywanie ruchów, gestów, dla niej charakterystycznych.
- “Balonik”- zabawa popularna.
Baloniku nasz malutki… - „Gdzie jest balonik?” – zabawa dydaktyczna
Nauczycielka informuje, iż dzieci postanowił odwiedzić gość. Tym gościem jest grupowa maskotka- pacynka Myszka Monia.
Myszka Monia.: „Mam dla Was zadanie.”
N.: “Myszko, powiedz o co chodzi.”
MM: „Chciałabym, żebyście powiedzieli mi, gdzie położyłam balonik.”
Myszka Monia kładzie balonik – na stole, – pod stołem, – obok stołu itd., a dzieci mówią, gdzie znajduje się balon.
N: „Chciałabym, żeby teraz ktoś pomógł Myszce położyć balonik tam, gdzie ona chce”
Kilkoro dzieci podchodzi do stolika i przy pomocy Myszki umieszcza balon w wybranym miejscu.
- „Balony” zabawa wg B. Formy
Dzieci zajmują dowolne miejsca w sali. Przechodzą do przysiadu, głowa swobodnie opuszczona między kolana. Słychać cicho płynącą muzykę z płyty CD.
Kiedy muzyka staje się coraz głośniejsza, dzieci “balony” powoli wciągają powietrze nosem, przechodzą do pozycji stojącej, wyciągają ręce nad głowę “balony są duże”. Muzyka zostaje gwałtownie przerwana “balony pękają” dzieci przechodzą do pozycji wyjściowej, energicznie wypuszczają powietrze ustami.
- Przerwa
- „Zabawy ruchowe z balonami”.
– odbijanie balonika przez każde dziecko tak, aby nie spadł na podłogę,
– dzieci ustawione w kole przekazują sobie balonik, na odgłos klaśnięcia balonik zmienia kierunek.
– kopanie baloników do bramki zrobionej np. z obręczy opartej o ścianę.
- T jak taniec
Zapoznanie z literą T. Praca z obrazkami - Kolorowanka- litera T
- Przygotowywanie masek karnawałowych
Dzieci dostają wycięte maski do ozdobienia
-Kolorują maskę flamastrami
-Naklejają “kryształki”
-Przyczepiają gumkę z pomocą nauczyciela
-Przyklejają kolorowe piórka - Bal maskowy
- Podsumowanie na dywanie i piosenka na pożegnanie