Scenariusz zajęć
Data: 06.12.2025
Temat: Rodzinne chwile w magicznym czasie Świąt – spotkanie z Mikołajem
Nauczyciel prowadzący: Angelika Katarzyna Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
- Scenariusz zajęć
- Przebieg zajęć
- 1. Piosenka na powitanie
- 2. Powitanie i wprowadzenie w temat
- 3. Litera „C”
- 4. Przerwa taneczna – taniec z włóczką
- 5. C jak cukierek
- 6. Rudolf – renifer wyjątkowy
- 7. Ciekawostki o reniferach
- 8. Renifer z patyczków
- 9. Przerwa
- 10. Bombki – ozdabianie
- 11. Body percussion – „Jingle Bells” / „Pada śnieg”
- 12. Pierniczki – ozdabianie i degustowanie
- 13. Spotkanie z Mikołajem
- 14. Podsumowanie zajęć i piosenka na zakończenie
- Podsumowanie
Cele ogólne
- wprowadzenie dzieci w świąteczną atmosferę,
- rozwijanie umiejętności językowych poprzez pracę z literą „C”,
- rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- kształtowanie wrażliwości emocjonalnej i postawy akceptacji wobec innych,
- rozwijanie umiejętności współpracy i aktywnego udziału w zabawach grupowych,
- wspieranie rozwoju muzyczno-ruchowego dzieci.
Cele operacyjne (dziecko):
- uczestniczy w zabawach muzycznych, ruchowych i plastycznych,
- rozpoznaje i nazywa literę „C”,
- dzieli proste wyrazy na sylaby,
- wykonuje proste czynności manualne zgodnie z instrukcją,
- słucha piosenek i wypowiedzi nauczyciela, odpowiada na pytania,
- rozumie, że każdy może się różnić i zasługuje na akceptację,
- reaguje ruchem na muzykę,
- czerpie radość ze wspólnych działań.
Formy pracy
- zbiorowa,
- indywidualna.
Metody
- słowne: rozmowa kierowana, pytania, objaśnienia,
- czynne: zabawy ruchowe, manipulacyjne i plastyczne,
- oglądowe: pokaz, ilustracje,
- aktywizujące: elementy rytmiki, śpiewu i tańca.
Środki dydaktyczne
Obrazki na literę „C”, włóczka, szablony cukierków-lasek z taśmą dwustronną, patyczki drewniane, kredki i flamastry, czerwony sznurek/włóczka, gotowe oczka, nagrania piosenek świątecznych, pierniczki i elementy do ich dekorowania, ilustracje oraz poroże renifera.
Przebieg zajęć
1. Piosenka na powitanie
Zajęcia rozpoczęły się piosenką „Witamy się klaskaniem”. Dzieci witały się poprzez klaskanie, tupanie, machanie, bębnienie oraz przesyłanie buziaków.
2. Powitanie i wprowadzenie w temat
Krótka rozmowa z dziećmi na temat tego, co będziemy robić podczas zajęć i z czym kojarzą się święta.
3. Litera „C”
Praca z obrazkami na literę „C”, dzielenie wyrazów na sylaby oraz „rysowanie” litery palcem w powietrzu i na podłodze.
4. Przerwa taneczna – taniec z włóczką
Swobodna zabawa ruchowa do świątecznych piosenek z wykorzystaniem kolorowej włóczki. Zabawa miała na celu rozładowanie energii i przygotowanie dzieci do pracy plastycznej.
5. C jak cukierek
Wykonanie cukierka-laski z włóczki i szablonu. Dzieci owijały miękką włóczką przygotowany kształt, rozwijając sprawność manualną.
6. Rudolf – renifer wyjątkowy
Wprowadzenie piosenki „Rudolf czerwononosy”. Rozmowa kierowana na temat bohatera piosenki, jego wyjątkowości oraz tego, czy można śmiać się z kogoś, kto jest inny.
7. Ciekawostki o reniferach
Krótka pogadanka o reniferach – ich wyglądzie, porożu, zdolnościach oraz roli, jaką pełnią u boku Świętego Mikołaja. Pokaz poroża.
8. Renifer z patyczków
Wykonanie pracy plastycznej – renifer z patyczków. Dzieci kolorowały głowę, przyklejały oczka i wykonywały czerwony nosek z włóczki zwiniętej w „ślimaka”.
9. Przerwa
10. Bombki – ozdabianie
Dzieci dekorowały bombki według własnych pomysłów, rozwijając kreatywność i sprawność manualną.
11. Body percussion – „Jingle Bells” / „Pada śnieg”
Zabawa rytmiczno-ruchowa z wykorzystaniem klaskania, tupania i prostych gestów do muzyki.
12. Pierniczki – ozdabianie i degustowanie
Dzieci dekorowały pierniczki, a następnie wspólnie je degustowały, celebrując świąteczną atmosferę.
13. Spotkanie z Mikołajem
Wizyta Świętego Mikołaja – moment pełen radości i pozytywnych emocji.
14. Podsumowanie zajęć i piosenka na zakończenie
Krótka rozmowa w kręgu oraz wspólna piosenka na pożegnanie.
Podsumowanie
Zajęcia odbyły się w radosnej, świątecznej atmosferze. Dzieci poprzez obrazki oraz ruch poznawały literę „C”, rozwijały sprawność manualną oraz uczyły się, że bycie innym może być czymś wyjątkowym. Wspólne śpiewanie, taniec z włóczką, tworzenie cukierków i reniferów oraz ozdabianie pierniczków sprzyjały integracji grupy i wprowadziły dzieci w magiczny czas oczekiwania na święta.