Scenariusz zajęć
Temat: Skąd się bierze śnieg?
Grupa wiekowa: 3 lata
Nauczyciel prowadzący: Angelika Rogalska
Pomoc nauczyciela: Barbara Dorota Lubiecka
Cele główne:
- rozwijanie zainteresowania zjawiskami przyrodniczymi związanymi z zimą,
- rozwijanie umiejętności słuchania i wypowiadania się,
- wspieranie rozwoju mowy poprzez zabawy językowe i artykulacyjne,
- rozwijanie sprawności ruchowej,
- rozwijanie wyobraźni i ekspresji plastycznej,
- wprowadzanie prostych pojęć matematycznych poprzez zabawę,
- wdrażanie do koncentracji i uważności.
Cele szczegółowe – dziecko:
- wie, że śnieg jest charakterystyczny dla zimy,
- podejmuje próby wyjaśnienia, skąd bierze się śnieg,
- zna wybrane zimowe aktywności i sporty,
- kojarzy głoskę „n” z literą N,
- uważnie słucha opowiadań, piosenek i rozmów kierowanych,
- bierze udział w zabawach ruchowych i muzycznych,
- uczestniczy w prostych zabawach sensorycznych i eksperymentach,
- wykonuje pracę plastyczną według instrukcji nauczyciela.
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa.
Metody:
rozmowa kierowana, pedagogika zabawy, metoda pokazowa, metoda polisensoryczna, ekspresja ruchowa, muzyczna i plastyczna, proste doświadczenia i eksperymenty.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje i obrazki związane z zimą i śniegiem, litera N, karty obrazkowe, książki z biblioteki, mąka ziemniaczana, olej, wata, materiały plastyczne, nagrania muzyczne, gitara, odtwarzacz.
Przebieg zajęć:
- Powitanie przy piosence
Zabawy integracyjne przy piosence powitalnej. - Przywitanie nowego ucznia
Piosenka powitalna śpiewana przez grupę. - Rozmowa na dywanie – wprowadzenie do tematu
Rozmowa na temat tego, skąd bierze się śnieg. - Zabawy tematyczne – sporty zimowe
Oglądanie ilustracji i rozmowa o zimowych aktywnościach. - Piosenka o zimie i sportach zimowych
Wspólne śpiewanie i słuchanie muzyki. - Zabawy językowe – literka N
Rozpoznawanie litery N oraz zabawy sylabowe. - Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
Zabawy z głoską „n”. - Piosenka „Hu, hu, ha! Nasza zima zła”
Rozmowa kierowana na temat zimy. - Śniadanie
- Rozmowa w kole – skąd się bierze śnieg
Wspólne próby wyjaśnienia zjawiska. - Eksperyment – sztuczny śnieg
Zabawa sensoryczna z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej i oleju. - Zabawy sensoryczne – śnieżne kulki
Formowanie kulek z waty. - Zabawa ruchowo-rytmiczna
Taniec z „śnieżnymi kulami” przy muzyce. - Praca plastyczna – bałwanek
Wyklejanie bałwanków według instrukcji nauczyciela. - Pożegnanie i rozmowa podsumowująca
Co najbardziej podobało się dzieciom? Czego się dowiedzieliśmy?
Podsumowanie zajęć:
Podczas zajęć dzieci w radosny sposób poznawały zimowe zjawiska przyrodnicze. Poprzez rozmowy, zabawy ruchowe, muzyczne, sensoryczne i plastyczne rozwijały mowę, koncentrację, sprawność ruchową oraz kreatywność. Zajęcia przebiegały w przyjaznej atmosferze i z dużym zaangażowaniem dzieci.