16.11.2019 – Obie grupy

217

Zajęcia dwujęzyczne – kolory

 

 • „Wszyscy są, witam was“ – piosenka na powitanie.

 

 

 

 • Zabawa na powitanie „Mam taki kolor”.
  Nauczyciel wita dzieci wypowiadając określone zdania. Dzieci, które czują się powitane, machają i dotykają rzecz we wskazanym kolorze. Witam dzieci, które:
  mają dziś na sobie coś żółtego
  mają dziś na sobie coś niebieskiego
  mają dziś na sobie coś czerwonego
  mają dziś na sobie coś białego itd…
  Nauczyciel demonstruje dzieciom plansze we wskazanym kolorze, pyta dzieci czy wiedzą jak ten kolor nazywa się po islandzku.

 

 

 

 • Zabawa orientacyjno-porządkowa „Dzieci do domu!”.
  Każde z dzieci otrzymuje inny obrazek. Gdy gra muzyka dzieci spacerują po sali. Na przerwę w muzyce dzieci mające obrazki tego samego koloru łączą się w pary.

 

 

 

 • Kolorowa chusta – zabawy z chustą animacyjną.

 

 

 

 • „Głodny potwór“ – nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki w sześciu kolorach: żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym, pomarańczowym, fioletowym. Następnie przedstawia dzieciom głodne potwory – pudełko, na każdej ścianie mające potwora w innym kolorze. Zadaniem grupy jest nakarmienie potworów jedzeniem na obrazkach. Uwaga! Każdy potwór może jeść rzeczy tylko w swoim kolorze! – Zachęcanie dzieci do wypowiadania kolorów w dwóch językach – polskim i islandzkim.

 

 

 

 • Mieszanie farb – dzieci malują obrazy używając różnych kolorów, sprawdzają co wyszło z połączenia farb (dwóch lub więcej kolorów).

 

 

 

 • Podsumowanie: Nauczyciel siada z dziećmi na dywanie, oglądają prace, mówią o kolorach. Nauczyciel zwraca uwagę na to, że dziś przez cały dzień do określania kolorów używaliśmy nazw polskich oraz islandzkich. Pyta dzieci, czy znają oba te języki, którym posługują się w przedszkolu, a którym w domu, dlaczego tak jest? Dzieci i ich rodzice pochodzą z Polski, ale mieszkają na Islandii. Być może niektóre dzieci mają również rodziców pochodzących z Islandii lub posługują się jeszcze innym językiem. Fajnie być dwujęzycznym, bo można więcej zrozumieć i mieć więcej przyjaciół.

 

 

 

 • Czytanie książeczek z biblioteki.

 

pozdrawiam

Sylwia Baginska